Färöarna Del III: våra tips

Utsikt mot Koltur

Blå timmen

Natten hade varit mild och öm. Tog ett snabbt beslut.
Från Thorshavn, scenic route, väg 50.  
Högre upp på fjället. Snöpinnar och skylt som varnar för oplogad vinterväg.
Plötsligt. Framför oss breder den vackraste kvällshimlen.  Ön Koltur, badar i blåa nyanser.
Tittar på varandra och konstaterar samfällt. Det är varken dimma eller regn.
Det blir inte bättre än så här...

 

Mykines, hamnen.

Mykines, byn.

Mykines, fågelskådning.

Så gjorde vi

Enklast är naturligtvis att flyga. Flygplatsen i Thorshavn är liten och gemytlig. Vi ger oss inte in i diskussioner, men båt är ett trevligt alternativ.
Boende hos privatpersoner. Dock, se till att du träffar din hyresvärd vid ankomsten till huset och tar en rejäl pratstund.
Transport på öarna sker enklast med hyrbil. Undvik rundvandringar genom att en i sällskapet möter upp vid slutmålet.
Dranganir, Mykines syns genom hålet.
Mot Mykines i höga vågor.
Strunta i turistguiderna. Fråga hellre din hyresvärd eller ägaren på det lokala caféet. Vi fick så många uppslag att det räckte till flera nya resor.
Allemansrätten existerar inte. Det innebär att många turistattraktioner är avgiftsbelagda. Vissa kallar det ockerpriser, men vi ger oss inte in i den diskussionen.
Färja till Kalsoy. Kan vara timslånga köer. Förbered därför alternativ som; Slaettaratindur (högsta berget) och fiskeläget, Gjogv.
Kläder: ullunderställ, (riktiga) regnbyxor och jackor samt gaiters.
 Drönare, ger nya perspektiv.

Stort tack

till alla Skåne-vandrare och Friluftssinglar, som gjorde resan till ett äventyr. Extra tack till arrangören Nils samt Masterchef, Fariba och Sven.
 Närmast kanten vinner!
Text: Anders Hermansson
Foto: Mohamad Kafafi & Nils Olof Nilsland
Får har alltid företräde. Det är dödsstraff att skada ett får.
Mykines, byn.
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2022-07-14 15:36   OBD
Bra tips för den/de som avser besöka Färöarna.
Jättefina bilder. Den första, "Utsikt mot Koltur", är helt underbar.
 

Läs mer i bloggen

Skottland West Highland Way - From Edinburgh Underground to Devils Staircase

Vi från Skåne Vandring Community har vandrat längs West Highland Way (WHW, även kallad) under vår årliga långresa. Den klassiska leden längs med de skotska högländerna och uppför Ben Nevis (det högsta berget).

Kick Ass, hostel

Att döda sina barn - Kullabergs våldsamma förflutna

- Arild vaknade sömndrucken. Huvudet sprängde och kroppen gungade oberäkneligt. Upptäckte till sin fasa att han var långt ut till havs. I en båt som brann!

Styvfadern David tror att hans dåd gått som planerat. Men när han vandrar längs stranden ligger en kropp i vassruggen. Kroppen tillhör hans styvson Arild. Sniken tar han guldringarna från Arilds hand och skjuter ut kroppen i Skälderviken.

En ute-natt i månaden

Det är precis vad det är. Friluftsintresserade skåningar samlas en helg per månad för att sova utomhus. Tält, vindskydd, hammock eller under bar himmel. Du väljer själv. Lägerplatserna är valda med omsorg och lätta att nå med bil eller kollektivtrafik.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips