Äntligen har jag fått mitt ultralätta tält levererat från England. Ett Terra Nova Laser Competition. Jag hade ju lite bestyr med att välja tältet. Det finns många tält att välja mellan. Nu har jag även provat att slå upp tältet några gånger, och tycker mig ha fått upp det med godkänt resultat. Jag har även övernattat med det i trädgården.
Jag har några blogginlägg om detta på min blogg:





Intressant, men jag behöver inget enmanstält eftersom jag hellre sover i hängmatta. Men lätt och fint ser det ut att vara. Var köpte du tältet?
Det är väldigt lätt med sina 940 gram. Jag köpte det på sportsdirect.com i England, och det kostade £245 inklusive frakt vilket blev 2835 SEK.
Kul och bra blogginlägg!
Det är bra att någon tar tag i sådana här saker. Berättar instruktivt och väldigt pedagogiskt dels om hur dom letar på nätet just och hittar nått annorlunda och framför allt: Billigare, än gängse tältutbud.
Mycket bra. Instruktivt och vettigt.
Allt behöver inte vara Hillebergtält.
Tackar! Det är alltid kul att berätta om det jag hittar.
http://blogpackinglight.wordpress.com/2008/08/13/laser-comp-mods/
Eagleeye
Tack för länken. Det var fina tips till förbättring. Om en vecka drar jag iväg... spännande :)
Jo, fint liten länk :-) Om en vecka är jag i Örebrostrakten och gör kanske en lite vandring utmed Bergslagsleden et par dager också. Vil titta efter en liten grön tält :-) Ha en trevlig vandring !
Eagleeye
Jag undrar vad du tycker nu om tältet - värd att köpa?