Naturen i fokus

Jag är inte uppväxt med vandrarkängor och Trangiakök, men tycker att det är härligt att vistas ute i naturen. Gillar att plocka bär och svamp, och att fiska.

Användarnamn: mathog

Intressen: Friluftsmat, Fiske, Vandring, Bär & svamp, Foto

Mer på profilsidan


På skidtur

Med 20 grader kallt på lördagsmorgonen satte jag mig huttrande i bilen för att köra dottern till simskolan. Efter simskolan skulle hon gå på kalas, och jag upp till Ånnaboda för att åka skidor.

Efter simskolan bar det hemåt för att klä sig i många lager kläder och koka kaffe. Skidorna har jag vallat med sån där tejpvalla +5/-20 så de lär klara 30 mil utan omvallning. Min skidkompis var lite skeptisk till kylan, men det fick gå ändå.


Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg