"Visa på kartan" Hur funkar det på Vistan?

Hej
Köpte för en tid sedan en Garmin Vista men har först nu börjat sätta mig in i hur den fungerar.
När jag på sidan "huvudmeny/färdvägar" markerar en sparad färdväg och klickar på den, ser jag min färdväg på kartan. Vilken funktion har "Visa på karta" på denna sida? Om jag markerar denna ruta, händer inget jämfört med om rutan är omarkerad.
Trodde att jag skulle kunna dölja min färdväg genom att inte markera den rutan, men icke!!
Kan nå´n vänlig själ förklara för mig.

Hälsningar
Göran
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Kan jag då aldrig "markera bort" mina färdvägar på kartan? Tvingas jag att alltid se alla färdvägar, som ju efter ett tag kommer att bli ganska många?

G
 
Radera

Utan att ha någon Vista skulle jag vara mycket förvånad om den inte har någon radera knapp. Använd den, i annat fall tar minnet slut/fullt.

Per Brune
 
Hej igen.

Jo men visst.

Du har ju plats för 10 lagrade färdvägar i Vistan. Alla de kan du klicka fram i menyn "färdvägar". Och på var och en av dem, så kan du markera eller avmarkera den rutan "visa på karta"

Är det markerat så visas respektive färdväg på den valiga kartan, som du kan välja "framme" på "rullgardins-menyn" under "satellit", är de icke markerade, ja då visas de ej heller.

De färdvägar du lagrat i Vistan, kan du ju självklart radera en efter en, eller alla i en smäll. Eller tanka över till PC om du har Garmins program för det.

Själva funktionen "spara färdväg" kan ju aktiveras eller avaktiveras den med. Det gör du på färdvägssidan, uppe till höger. Bara välj på eller av. Där går också att tömma färdvägsregistret.

MVH Tony
 
Problemet löst!
När jag sparat mina färdvägar, måste jag givetvis tömma minnet, eftersom alla mina färdvägar visas på kartan. Därefter kan jag själv bestämma om vald färdväg skall synas på kartan eller inte.
Mitt problem får nog rubriceras "SBR" (SkitBakomRatten)
:)

Tack för hjälpen,alla!

G
 
Många inställningar...

Det finns mycket som går att ställa in på en Vista.

Under Karta/Ställa in finns en meny om färdvägar. Där kan du separat ställa in om den aktuella (icke sparad med eget namn) färdvägen ska visas och/eller om sparade färdvägar ska visas.
Du kan dessutom välja vid vilken zoomnivå de ska börja visas. Ställer du in något på 2 km, visas det inte om du zoomar ut till 3 km eller mer. I läge OFF visas de aldrig, i läge AUTO visas de om det är meningsfullt (de är så stora att de syns) i den aktuella skalan (antar jag).

De sparade färdvägar som visas enligt inställningen ovan, är de som har rutan "Visa på kartan" markerad under Huvudmeny/Färdvägar.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips