Vindskydd med eldplats norr om stan/Solna?

Jag har dåligt med idéer just nu men tar gärna tips på ställen norr om stan med vindskydd och möjlighet att få sitta framför en brasa. Gärna avskilt och ingen standard cementring med massa barnvagnsfolk runtomkring. Jag bor alldeles vid Ursvik och där finns ett, tyvärr nedklottrat..., i skogen långt från motionsgården. Ett annat jag känner till är i Bogesund men känns lite långt för en kort sväng att bara sitta och filosofera framför en brasa. Tänker mest för spontana kortare "äventyr".
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Fast Järvafältets vindskydd är väl mest såna där "standard cementring med massa barnvagnsfolk runtomkring".

Jag vet inte om det finns kvar men om man åker till Upplands väsby och Sättra och sen följer Upplandsleden en bit norrut från Skeppartorp så fanns det i alla fall förut ett vindskydd som var rätt mysigt. Det är ingen grusväg fram dit så andelen barnvagnar är nog rätt liten (de stannar nog nere vid badplatsen vid Skeppartorp).
 
Tackar för tipsen, har en kompis i Lapplands Väsby (vi är alla norrbottningar i exil) som jag ska försöka lura med. Ska särskilt forska lite om det du tipsade om nermander.
 
Då kan jag berätta att efter Sättra på Upplandsleden finns två fina vindskydd. Jag var där häromdagen. Fina eldstäder! Det första klart tillgängligt för barnvagnsfolket alldeles vid sjöstranden. Det andra som ligger lite längre bort och uppe på en höjd är svårt för barnvagnar. Här finns huggen ved och trivsel i största allmänhet. Ibland händer det att man stöter på scouter eller skolklasser där. Knallar man ytterligare någon kilometer finns trattkantareller så det räcker och blir över!
 
Det var det efter den branta backen jag tänkte på (uppe på höjden).

Kommer man söderifrån är det rätt tuff "klättring" upp där men det går att komma in från andra hållet också (men där finns det nog ingen vettig parkering om man är bilburen, busshållplats kan nog finnas, jag har aldrig gått åt det hållet). Därför tror jag det är rätt sällsynt med barnvagnar där.
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.