Vilket av dessa tält skulle du rekommendera?

Tack ska kollas in! Tips välkomnas.

Ett alternativ som jag funderat på annars är att köpa en hennessy hammock, som ska vara en av de populärare hammockarna på marknaden (och inom min nuvarande budget), och istället avvakta med tält tills jag har råd att investera i ett i hillebergsklassen.

Vad tror ni om det?

Är dock totalt nybörjare när det kommer till hammock camping.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag är ingen hammock-campare själv heller, men folk verkar gilla det. Dock är det inte optimalt i fjällen.

Nej sant, får nöja mig med låglandsvandring tills vidare i så fall. :)

Jag vill ju ha ett nytt tält, men frågan är om jag ska nöja mig med mitt nuvarande 2manna biltema kupoltält (som jag vill uppgradera) tills jag har råd med nåt ordentligt.
 
Hittade detta tält, Bergans Trysil, på XXL för 799! Verkar likna compact light som jag själv har och tycker är toppen. 2,5 kg. Som hittat!

Bergans Trysil är inte alls samma tält som Compact Light, Rondane eller Trollhetta. Dessa tre modeller är generationer av samma tältmodell och likvärdiga i materialval ex silikoniserad yttertältsduk.
Trysil är däremot en mindre och betydligt enklare modell som tillverkas för XXL med billigare PU-belagd duk etc. Mer i denna tråd:
https://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=76880
 
Ok! Men är det likvärdigt det vanliga compact? I vilket fall är det ju ett rätt bra pris med tanke på trådskaparens budget.
 
Tältköpstips

Om du bor i Eller nära Stockholm eller Uppsala är ett tips att hålla utkik efter deras, som jag kallar , superhelger! En kommer nog nu i slutet av augusti, eller i början av september. Då far de 20% rabatt på HELA sortimentet! Jag köpte förra året ett Hilleberg Enan m 20% (och dessutom hade jag en bonuscheck)! Har även köpt ett Nallo 2 (men utan bonuscheck) Det är mig veterligt det absolut bästa sättet att köpa ett nytt HB!
 
Hammock + tarp

Såg att du funderade på en hammock. Personligen skulle jag välja det under i stort sett alla omständigheter, utom kalfjället och kala klippor. Skulle dock välja en annan lösning än en allt-i-ett som Hennesy. En bra hammock, stor nog för att ligga på tvären och en rejäl tarp. Tarpen dubblar som "tält" om inga upphängningspunkter går att ordna! Lite mer fantasi krävs det, lönar sig att hänga på Youtube, men komforten är sanslös!
 
Om du bor i Eller nära Stockholm eller Uppsala är ett tips att hålla utkik efter deras, som jag kallar , superhelger! En kommer nog nu i slutet av augusti, eller i början av september. Då far de 20% rabatt på HELA sortimentet! Jag köpte förra året ett Hilleberg Enan m 20% (och dessutom hade jag en bonuscheck)! Har även köpt ett Nallo 2 (men utan bonuscheck) Det är mig veterligt det absolut bästa sättet att köpa ett nytt HB!

Vilken butik pratar vi om?
 
Hittade detta tält, Bergans Trysil, på XXL för 799! Verkar likna compact light som jag själv har och tycker är toppen. 2,5 kg. Som hittat!

https://www.xxl.se/bergans-trysil-2-pers-talt/p/1088460_1_style?gclid=CICJs-mP7NMCFUbcGQodY88CLg&dclid=CPTUzumP7NMCFZUYGAoduFgLyQ

Lite sent, men jag har ett sådan tält. Fungerar kanon.

Använde den första gången när jag cyklade i Norge. (vi fick regn)
Senast så använde jag den i vintras när jag testade min sommarsäck
med SOL Escape Lite Bivvy.
 
Ooooops! Alewalds!

Sorry! Alewalds på Kungsgatan i Stockholm! Finns två, huvudbutiken är den mellan Sveavägen o BirgerJarlsgatan. Sedan finns en outlet på Kungsgatan också men åt andra hållet, mkt nära Vasagatan. En butik längs kanalen i Uppsala finns också.
Dessutom - just i detta nu har AddNature 40% på allt på Högbergsgatan! ...i Sthlm. De ska fokusera på sin butik i City och stänger nu ner den på Söder. DÄR kan du säkert superfynda! De hitta tält som är bra men inte vanliga i de större outdoorkedjorna
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips