Vilka skall gå/springa Fjällräven Classic 2008?

Vore kul att veta om det är någon mer härifrån som skall bege sig ut på denna aktivitet nästa vecka. Själv är jag i 10:00 startgruppen på fredagen den 8/8.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Samma här. Siktar på att vara "i mål" på söndagskvällen. Övernattning vid (före/efter) Singistugorna och Alesjaure.

Kul, om mina hälar/senor håller ligger mitt mål därikring oxå, har planerat samma stopp som idealet. Men strular hälarna/senorna får jag planera om och ta ett stopp till.
 
Jag och en annan Utsidan-kompis startar på fredag klockan 10.00 och siktar på att vara framme i Abisko på måndag. Flyger upp nu på onsdag för att turista lite i Kiruna först.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.