Vilka handskar använder ni?

avslutad210712

Gäst
Jag har använt Tegeras fodrade montagehandskar i massa år,

Utifall det blir massa regn brukar jag ha med mig ett par tunna vattentäta skalvantar. Jag har letat efter motsvarande fingervantar men endast hittat vattentäta fingervantar med foder.

Liknande upplägg

och några ord till för att få nog många ord
 
Utifall det blir massa regn brukar jag ha med mig ett par tunna vattentäta skalvantar. Jag har letat efter motsvarande fingervantar men endast hittat vattentäta fingervantar med foder.


När det är regnar och jag cyklar sommartid använder jag mina diskhandskar. Riskerar att bli utskrattad men det får man ta.

Billiga och lätta

Per
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag har använt Tegeras fodrade montagehandskar i massa år, denna säsongen skaffade jag ett par snarlika skidhandskar från Lillsport.

Hur är skidhandskarna kontra tegeradito? Jag har, utan att testa skidhandskarna, skaffat mig uppfattningen att skidhandskarna är ungefär samma lika som arbetsvantarna, men tre gånger dyrare. Du som testat båda, åsikter?
 
Tack för alla svar! Ser ju åtminstone att ni inte använder några mega-tjocka handskar :)
Har ett par (eller två) längdskidhandskar, varav ett i skin som jag brukar ha vid turning uppför med skidor. Dom kan ju vara ett bra alternativ om inte annat då.
Nä, jättetjocka vantar reserverar jag för vintersäsongen. Såvida det inte är en snorkall september aktuellt år torde du klara dig bra med skidvantarna :).
 
När det är regnar och jag cyklar sommartid använder jag mina diskhandskar. Riskerar att bli utskrattad men det får man ta.

Billiga och lätta

Per

Jag har testat det också men upptäckte att jag trivs bättre med vattentäta skalvantar, även om det begränsar fingerfärdigheten.
 
Hur är skidhandskarna kontra tegeradito? Jag har, utan att testa skidhandskarna, skaffat mig uppfattningen att skidhandskarna är ungefär samma lika som arbetsvantarna, men tre gånger dyrare. Du som testat båda, åsikter?

De är tämligen likvärdiga. LillSport passar mina händer lite bättre i storlek. Om jag inte fått LillSport på rea så hade jag fortsatt med Tegera.
 
Hej,

Jag sedan många år på sommarvandringar använt tunna fleece handskar och om det regnar och blåser kalt har jag dragit på gore-tex pac lite skal vantar typ Extremities tuff bags. Om det bara regnar så har jag endast pac lite vantar på. Jag tycker det är en ganska lättvikt lösning och man klarar varje vädervariation (sommartid).
 
Regnhandskar ingår numera i utrustningen på övernattningstur i fjällmiljö
Att bli genomvåt om händerna i temperaturen 5-10 grader och blåst gör mig så kall om händerna att de värker. Lite känslig där. Så regntäta handskar ingår numer

Annars är standardhandsken nån sorts allround monteringshandske från tegera
Den är inte vattentät
 
Hade fleecehandskar för 20kr sist, funkade bra. Kan ju trä plastpåsar över om det regnar.

Kanske tar min Hestra skalvantar i år endast, och kompletterar med ullstrumpor eller annan isolering vid behov. Har inte kollat vikten på vantarna än dock.
 
Arbetshandskar i svinläder från Biltema. Funkar till både att ta i glödande vedträn i brasan till tupplur på Keb.
Förstärker med försvarets gamla ullfingervantar (finns fortfarande på gammalt överskott, givetvis inte Ö&B men butiker för s.k. reenactors, typ Röda Stjärnan och Desert Rat)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips