Veckotävlingen

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Då vart säsongens första pimpelborrar fångade, blev 4st till katterna = 14p WP_001592.jpg
 
- Viktigt meddelande från TL -

Nu är det skarpt läge! Regerande mästaren är i färd med att redan rycka åt sig en ledning i årets tävling. Nu måste alla goda gubbar bjuda motstånd. Så snipjägare, trasselgubbar och andra: Mobilisera! Dåligt väder eller isläge får inte vara en ursäkt att sitta inne i helgen. Någonstans MÅSTE det vara möjligt att lägga ut en lina och få en krok i vattnet.
 
Bra skrivit Herman!!! Jag har ju förbrukat mina dagar denna vecka men passar på att anmäla Mille som ska med på lite regnbågsfiske i morgon. På söndag ska jag försöka hitta någon abborre i lite bättre storlek innan det verkar att bli mildväder igen.
 
...och plötsligt känns Lennarts etappseger inte längre given.
Här kom L-trycket med massa vind. Så båten får ligga kvar i hamnen.
Kanske det blir fiske från land imorgon.

Annars ett grattis till Mille 👍
Absolut, grattis och ett välkommen åter! Själv kom jag inte heller ut i helgen. Vädret inbjöd inte och kroppen sade bestämt5 ifrån. Kanske droppar det in någon fångstrapport före midnatt?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips