Veckotävlingen

Vi avverkade en liten minikula i Vallgraven GBG idag ,blev 3:a av 7 deltagare. Plussar på veckans poäng med 4 mörtar och 10 löjor = 24p. Totalt under veckan 34+24p= 58p. Fick även en skaplig borre på 31cm/310g men den kvoten var ju fylld och en ål på ca 40cm som fick simma åter eftersom den är fredad WP_001671.jpg
 
OBS!! Glömt att mld på tävlingen!!
Men jag fick fisk iallafall. En massa makrill och sill som kom i stim.

blekan var på hugget också, men dom var allt för små att ta med hem.
2st makrillar fick turen med hem till mej och 4st stora sillar. Dom andra fiskarna får vänta med besöket.
ska komma ihåg att mld på nästa gång. Nu är det jobb som väntar i nordsjön!!

skit fiske!!
 
...och bara för att det är midsommar i veckoslutet behöver ni inte glömma fisket och veckotävlingen. Det finns viktigare saker än små grodorna, sill och brännvin.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.