Vattenrening

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
[QUOTE = "tlundberg, post: 695436, member: 71867"]
How do you fill the bag? Have read that it should be a bit complicated.
[/ QUOTE]
I take a thin disposable water bottle from a recycling bin. Cut the top off and use it as a scoop to fill the bag. The scoop is used to store the filter and bag when not in use.
 
Mina erfarenheter begränsas till katadyns pocket, msr guardian och katadyn + msr gravitationsfilter. Och msr miox.

Guardian är snabb, ganska enkel att använda med självrening men knepig att felsöka och omöjlig att rädda om den sätter igen. Katadyn pocket är vida enklare att felsöka och går att rengöra, stort plus i den småskitiga verkligheten. Guardian används sällan medan pocket går oftare.

Msr gravitationsfilter var utmärkt tills vi kom till en stillastående sjö med stark humusfärg, sen ville det inte fungera trots backflush. Gammal modell, men rätt typiskt för dylika filter, de sätter igen och om det inte går att rengöra, ridå och slut.

Katadyns nyare gravitationsfilter går att rengöra till en del och är relativt billiga att ersätta när de ger upp. Används allt oftare, jag gör annat under tiden och vips är drickat klart. Men begränsad livslångd mot keramiska filter som pocket och hastigheten går ner märkbart efter några dagars användning.

Msr Miox fungerar på vatten som är klart och ersätter vattenreningspillerna med elektrolyt. Funkar. Säljs inte längre i utrustningsbodarna men går att hitta på ebay.

//J
 
Består marken av grus eller sand kan det bästa vara att gräva en grop ca 1,5 -2 m från vattentäkten och när den är fylld och föroreningarna sjunkit, börja vattenupptaget därifrån.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.