Vatten på vintern?!

För många kanske solklart men jag har tänkt som f-n och inte kommit på den ultimata lösningen...

Hur funskar det med vatten när man är ute och skidag en vecka?

Jag fattar att man får smälta på morgen så att det räcker hela dagen, men fryser det inte under dagen då?

Att ha termos är självklart fast inte till 2-3 liter vatten!

Termos till lunchvatten har jag men resten av vattnet?

Hur fort fryser egentligen vatten?

Många frågor, kanske många svar!
 
vatten på vintern

Jag använder en vanlig thermos och en Nalgeneflaska som jag isolerat med liggunderlag.
Flaskisoleringen väger bara en bråkdel av termosen och är givetvis inte lika effektiv men förhindrar vattnet från att frysa.

Jag brukar smälta snö på kvällen och fylla termos + flaska. På morgonen äter jag frukost på termosvattnet och värmer sedan flaskvattnet innan det hälls i termosen. Fördelen med detta är att man ej behöver smälta snö på morgonen, utan bara värma upp det vatten man smält fram kvällen innan.

Det finns säkert klurigare sätt men detta har funkat för mig.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
...

Jag brukar göra så att jag har en 50cl petflaska i ett band runt halsen innan för jackan, då har man snö i den så smälter det, för det mesta brukar man kunna klara den stunden det tar för snön att smälta utan att dricka, det braiga med det hela är att om man kämpar hårt så blir ju kroppen varmare o snön smälter fortare, tex vid uppför. Och att man har flaskan lättåtkomlig.

Det bästa(tror jag) är att ha i mer snö kontinuerligt då smälter det lite fortare. Man kan säkert ha två flaskor, men det har jag aldrig provat.

Men kom ihåg att man ska vara försiktig med kallt vatten, det kostar mkt energi för kroppen att värma det och det kan man få betala senare om man är lat, men det är klart bättre än att äta snö :-(

Mattias
 
4 liter vatten

Jag har kört med följade upplägg på vintertur:
Till frukost drack jag 1 liter välling. Under dagen, löpande, drack jag 2 liter fruktsoppa och till middag blev det egen torkad mat samt vatten. Till middagen såg jag till att dricka det som behövdes för att komma upp i 1 liter tillsammans med maten. Alltså, om jag hade 4 dl till maten, så hade jag 6 dl middagsdryck. På kvällen såg jag till att fylla båda mina 1-liters termosar med vatten, så att jag på morgonen använder 1 liter till frukost, och smälter ytterligare 1 samtidigt som frukost intas. Då har jag två fulla 1-liters för dagens behov. 4 liter om dagen låter lite, men jag körde detta upplägg i över 20 dagar, och det fungerade fint.

så.

/Jimmie
 
Nalgene och thermos.

Jag kör två enliters nalgene med foder och en enliters thermos. Dricker mycket på morgonen och på kvällen. Thermosen fylls på kvällen och används för frukostmaten. Samtidigt smälter jag snö och fyller på nalgeneflaskorna. Thermosen fylls sist och används för lunchmaten och ev fika. Nalgeneflaskorna töms under dagen.

Jag kan peta i mig ca 5 L på detta sätt vilket utan vidare kan behövas i torrt och kallt väder.

Ibland kan man dessutom hitta rinnande vatten, pröva de större bäckarna som brukar ha öppna partier här och där.

J
 
Jag kör med en termos, 1 liter och en fodrad petflaska, ca 1 liter.

Lagar all mat på termosvatten för att komma igång snabbt och smälter snö medans jag äter så att jag kan fylla termosen igen efter maten.

Petflaskan fyller jag med varm sportdryck eller dylikt efter frukost och lunch. Sportdrycken dricks på korta raster. Petflaskor tål oftast inte riktigt kokande vatten, de blir gärna lite sneda då. Koka upp och släng i en näve snö.

På kvällen fyller jag termosen så att det finns varmt vatten till frukost.

Ett tips är att alltid försöka ha en skvätt varmt vatten kvar att börja snösmältningen med. Det verkar gå fortare då.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.