Vart tog Ponchon vägen!

  • Trådstartare anders.eriksson@mbox343.swipnet.se (Anders)
  • Start datum

anders.eriksson@mbox343.swipnet.se (Anders)

Gäst
Hej allesammans!
Ponchon var ju i ropet för en massa år sedan, men sen försvann den "helt", varför? I hård vind är den väl inte den mest lysande lösningen, men vad gäller att släppa ut kondens borde den väl funka väl så bra som alla dessa slimmade membrankläder, eller!


Novis Ponchodiggare (tror jag)


Anders
 
Untitled

Tycker som du.
Det finns modeller som även täcker ryggsäcken,
Det hindrar regn att komma mellan rygg och säck.
Där blir det annars väldigt blött.
Såg sådana i alperna.
Har inte hittat någon här hemma är det någon som vet av en sådan poncho?
som funkar utanpå en stor säck 75l.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Köptips

Jag såg att Fjällräven har en. Tror den gick på 200. Annars har Hilleberg bra tyg att sy av.


Visst är den bra som regnplagg (har en Haglöfs), men inte ersätter den ett skalplagg. Paddla kajak? Åka skidor?
(Å andra sidan är inte goretex helt optimalt som regnplagg heller)


Har någon testat regn-kjol? borde vara bra i kombination med poncho. Bättre i vissa lägen än hosor, man kan ju sitta på den. Sy en egen av en vaxduk!
 
Cykelponcho

Har testat fjällrävens poncho med säck under och det blir fär snävt.
Hörde av en försäljare att man kan använda en cykel poncho och vända den fram och bak.
Jag har inte testat det men den är ju så vid att den skall räcka fram till styret. så det kanske funkar om det inte är för trångt uppe vid axlarna och nacken.


Blir nog att man får sy en?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips