Vart kan man PROVA kängorna?!!

Är i färd med att leta nya kängor. Mina gamla lundhags börjar bli rätt skruttiga, de blir jäkligt obekväma så fort de fått stå i två veckor eller tre.

Behöver en känga som jag kan ha ofta... fast kanske inte 20 timmar i sträck. Men de kommer säkert få sig en vanlig arbetsvecka på 40 timmar under höst/vinter.

Så jag vill ha ett par bra och bekväma kängor... men hur sjutton ska man kunna ta reda på det?
Jag har rekogniserat lite på internet, och visst kan man köpa många olika... men innan måste man ju prova! Och det får man ju göra i butik, men alla butiker har inte alla kängor.

Naturkompaniet har har några kängor och jaktia har några kängor, som man kankse kan åka och testa, men alla andra märken som de inte har? vart kan man prova dem?
 
Det är ju som med allt annat - man får ta reda på vilka butiker som har vilka märken, och bege sig till dem. Man kan också be dem ta hem om det är modeller eller storlekar som de inte har hemma.

Det finns ju ett antal butiker i Göteborg.
Femmans sport är väl fortfarande ganska välsorterade och kunniga?
 
Och sen så har vi ju ångerrätt här i Sverige. Så ifall du beställer på nätet och känner att kängorna inte sitter som de ska så kan du bara returnera dem förutsatt att du betalar returfrakten.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Och sen så har vi ju ångerrätt här i Sverige. Så ifall du beställer på nätet och känner att kängorna inte sitter som de ska så kan du bara returnera dem förutsatt att du betalar returfrakten.

Det är inte särskilt praktiskt när man vill prova seriöst, vilket man kanske vill när det handlar om kängor för flera tusen.

Om man vill göra samma utprovning som man skulle göra i en butik, det vill säga prova tre olika kängor i två storlekar vardera, kommer man antingen få ligga ute med 15000-20000 kronor eller ta väldigt gott om tid på sig. Mycket returfrakt blir det också.
 
I detta sammanhang är det lätt att travestera Strindberg, det är synd om kängkunderna.
Det goda i kråksången är att när ego köpt kängor med måttskiss på postorder. Så har de varit helt till belåtenhet, men det vet man ju först efter några kilometer i terränglådan.
Skräddarsytt verkar säkrast.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips