Varför klagar folk jämt på jägare???

Jag håller med dig om att respektera andras åsikter, däremot ser jag ett problem i att respektera skyltar om att jakt pågår av det skäl jag tidigare nämnt: på många ställen sitter sådana skyltar uppe jämt. Detta innebär att om t ex en markägare vill inskränka andras allemansrätt så kan hen sätta upp en sådan skylt och om då alla gör som du uppmanar till kommer ingen att gå där. I princip försvinner allemansrätten då. Markägare som inte vill ha folk på sin mark sätter upp en "Jakt pågår"-skylt och låter den sitta uppe året runt och de markägare som accepterar att folk går på deras mark sätter bara upp sådana skyltar när jakt verkligen pågår. Det är det som jag anser är det stora problemet med "Jakt pågår"-skyltar: utan lokalkännedom vet man inte om de skall tas på allvar eller inte. I denna och andra jaktrelaterade trådar på Utsidan är det inte precis någon tävling bland jägare att ta avstånd från missbruk av jaktskyltar. Detta gör att jag starkt misstänker att de själva är en del av detta skyltmissbruk.
Skyltar som inte gäller borde tas bort av den som satt upp dem.
 
Jägare skäms ofta över att de jagar. Därför hävdar de att det är inte en hobby, det är inte jakten i sig som är kul utan det handlar om "viltvård", naturupplevelse, socialt umgänge osv.
Ja, det verkar här som att det är väldigt känsligt att kalla det för en hobby och argumentationen mot påståendet har inte direkt varit strålande, för att uttrycka det snällt. Jag förstår att de som jagar lodjur, varg, ekorre, morkulla och annat onödigt kan skämmas och det kan de gott göra tycker jag. Men varför ska någon skämmas för att de jagar älg eller andra hjortdjur, som de sedan äter upp? Så länge den jakten sker under någorlunda etiska former tycker jag inte att det är något att skämmas för.
(* Jag vet att ekorrjakt inte är tillåten för tillfället, men jägarlobbyn ligger ju på hårt för att tillåta den.)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Vilket är kanon.

Ekorrskinn och svans är top notch när man ska binda Öringstreamers, som tur är hann jag förse mig så jag klarar mig ett tag till. :)
Som Lars sa till Bård i den norska fiskeserien "På fisketur med Bård og Lars" när de skulle prova öringsfiske med streamer: "Detta är en av de två saker jag aldrig trodde att vi skulle göra ihop...".
Jag binder också med ekorre i någon utsträckning, men hur svårt är det att hitta en trafikdödad ekorre? En svans räcker en livstid, typ. Men top notch vet jag inte. Öring fiskar man ju helst torrt och i nödfall med en liten nymf. Lite klass måste man hålla ändå.
 
Som Lars sa till Bård i den norska fiskeserien "På fisketur med Bård og Lars" när de skulle prova öringsfiske med streamer: "Detta är en av de två saker jag aldrig trodde att vi skulle göra ihop...".
Jag binder också med ekorre i någon utsträckning, men hur svårt är det att hitta en trafikdödad ekorre? En svans räcker en livstid, typ. Men top notch vet jag inte. Öring fiskar man ju helst torrt och i nödfall med en liten nymf. Lite klass måste man hålla ändå.
Se på farfar.... något som vi två verkar hyffsat överens om. 😁

Just vid storöringfiske på kvällen dessa streamers åker fram, då är dom effektiva.

Jäklar vad jag saknar Lars och Bård, fiskefilm delux. 😀
 
DN idag.
IMG_8116.png
 
Igår cyklade jag en runda och kom till en "avspärrning", som var ett snöre. På snöret fanns nedan information. Det var den enda informationen, och jag såg ingen annan information om jakt innan jag kom dit. Blev lite snopen.
Jag hade två val. Antingen att strunta i snöret och "informationen" och cykla vidare, eller vända om och ta en annan väg. Jag fattade mitt beslut efter att ha bedömt hela situationen. Vad jag gjorde är upp till mig och jag berättar inte det här.
Hur skulle ni ha gjort?
jakt.jpg
 
Senast ändrad:
Jag skulle inte ha jagat nu alls, Råbocksjakten börjar ju inte förens 1/5. ;)

Var det en privat väg där någon avspärrat med rep och satt upp varningsband med jakt pågår hade jag valt att cykla någon annan stans.

Fast många cyklister ska ju promt cykla där det behagar dom och gärna i bredd.

Till och med uppe på kalfjället ska dom vara och fara runt, så dom skiter väl alla fall i det mesta vad gäller hänsyn till både folk och fä ?
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips