Var ligger detta stenblock?

Axel Hamberg tog denna bild för drygt 100 år sedan. Stenblocket vilar på några mindre stenar under blocket. Någon som har sett, fotat eller vet exakt var det ligger? Jag vet att några av utsidans läsare inklusive jag själv har varit i närheten.

Till vänster om blocket syns Tjahkelij i bakgrunden rakt över Lulep Spádneks två små toppar. Det bör alltså ligga någonstans på den linje som jag ritat in i kartan. Blocket tycks ligga ovanför trädgränsen så det bör ligga cirka 800 m väster om tornet på Lávnnem. Någon som kan bekräfta? Kartbilden kommer från Lantmäteriet.
 

Bilagor

  • 15578.jpg
    15578.jpg
    44 KB · Visningar: 3,280
  • Karta.jpg
    Karta.jpg
    94.7 KB · Visningar: 2,963
En bildsökning på sarek + stenblock visar ett som vilar på tre små stenar, och är av rätt höjd, sedan är det svårt att bedöma om det är samma?
 
Ganska stort block. Att det dessutom ligger på en större häll som har en rundad brant mot norr borde kunna vara en vägledning vid studie av flygbild.

Kan det vara detta block? Slå in koordinaterna i google maps och byt vy till flygbild:

67.236824, 17.892214


Edit: Bättre koordinater:
SWEREF99 TM 7460698.857, 624845.667

Hitta.se har bäst flygbild av de vanliga web-tjänsterna. På det fotot verkar slagskuggan bekräfta blockets form, med överhäng mot norr.
 
Senast ändrad:
Tack för svaren. Jag trodde att det här blocket var unikt. Men det finns tydligen fler i området. Ett block (Smailas) ligger uppenbart på Alep Spádnek och Axel Hambergs knappt 1 km väster om tornet vid Lávnnem. Jag har kikat i Google Earth och anat flera alternativ för Hambergs block precis som Klager skriver. Jag får väl gå dit och titta.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
min gissning

Den höga ryggen till höger gör att jag tror det är en bit norr om "radiomast"( det är väl dess radiohus som ligger på koordinaterna angivna ovan).
Blocket ligger söder om en brant som vid rätt ljus bör kasta en skugga i vilken blocket avtecknar sig. Detta leder mig till att gissa:
7461160.583 , 623787.677 SWEREF99TM (enligt hitta.se kartan)
 
På Valaks sydsluttning, ca 50 meter ovanför dalbottnen, finns ett stenblock som vilar på tre stenar, (punkter), en av dessa punkter är två små stenar som står på varandra.

Thomas
 
Jag tror fortfarande att blocket finns någonstans på avsatsen med ungefärliga koordinater N: 7460250 E: 624690 800 - 900 m väster om radiofyren. Tittar man i Google Earth ser man flera möjligheter till tänkbara stenar. Hambergs kamera hade en öppningsvinkel på alldeles över 60 grader vilket jag ritat in i kartan nedan. Perspektivet stämmer bra överens med det man får i GE när man går ned till markplan. Höjden upp till höger är Gådoktjåhkkås östra utlöpare.
 

Bilagor

  • Kameravinkel.jpg
    Kameravinkel.jpg
    91.4 KB · Visningar: 2,347
Gick och kollade

Det ligger just ovanför fösta branten ovanför masten. Det blir 800m från mastens position på fjällkartan.
 

Bilagor

  • IMG_2975-800x800.jpg
    IMG_2975-800x800.jpg
    37.3 KB · Visningar: 2,040

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips