Var kan man fota älg i Stockholms län?

Något som har något tips på var i Stockholms län man kan se och fota älg ute i naturen? Finns det något bra ställe i Nacka/Värmdö? Där finns det ju gott om skog. Tacksam för lite tips. /Roland
 
Jag vet var i Tyresta man kan se på älg om du vill följa med någon gång :)
 
Senast ändrad:
Tack alla, kul då har jag lite att börja med :) Får nog bli Tyresta eller Bornsjön till att börja med: :) /Roland
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Om du törs åka en liten bit så kan jag rekommendera Gålö, där har jag stött på älgar till och från. Ibland lite för närgångna möten.. :)

Att det är sjukt vackert där också är ju inget minus!
 
Passa på och fota de älgar ni ser,på längre sikt så kan älg komma att bli väldigt exotisk.
Kanske att det blir enbart på djurparker i framtiden som älg kan skådas.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips