Var finns Salomon XA Pro GTX att köpa (stl 44)?

Jag försökte beställa hem i en butik, men det gick inte. Ringt runt lite har jag också, men ingen har.

Finns det någon som har sett, eller vet något hemligt ställe där man kan få tag på dem? :)
 
Tack för tipset!

Det verkar finnas en hel hög Concept Stores i Stockholm (och jag är jättedålig på den stan... jag hittar från segelbåtshamnen vid Vasa in till plattan och de butiker som ligger däromkring). Skall se om jag kan hitta en telefonnummer till någon av dem.

Sitter och Googlar på skon nu, och hittar en del... men de flesta har den tyvärr i skrik blått, och många Amerikanska butiker kan inte skicka till Europa.

Har försökt att hitta liknande lika lätta skor som också är vattentäta, men ingen tycks ha kommit på idén att göra en lätt dojja utan nubuck/skinn.
 
Re: Concept Store

langby; sa:
De finns garanterat att köpa på Concept Store i sthlm, vid Konserthuset.

Ok, stopp nu... jag kollade vad de där Concept Store jag fick tillbaka från Google var för något, och det var:

Apple Concept Store
SAND Concept Store
Nike Concept Store

...säljer de Salomon skor alltså? :)

Har du något exaktare namn/gatuaddress/telefonnummer till den du menade?
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Jag sitter å kikar i Naturkompaniets katalog...dom har en dojja som heter XA Pro 2.

En vild chansning....finns kanske möjlighet att dom kan ta hem eller nåt?

//Andreas

Edit: Det var kanske från dom du försökte beställa hem?
 
bergholm; sa:
Edit: Det var kanske från dom du försökte beställa hem?

Precis! :)

Det var den tredje skon jag försökt beställa från kataloger som Naturkompaniet hade. Varje gång sa de "visst, det går bra" och sedan har de ringt och sagt att "nej, tyvärr finns den inte".

Väldigt irriterande.

Tack för tipset om Adidas Concept Store! Ringde och ba dem lägga undan det sista paret som de hade! Yipee!
 
XA Pro räknas ju som en av de báttre skorna fór mer eller mindre profesionella Trail Running-aktiva, âtminstonde här i Spanien (där denna sport bórjar bli riktigt stor)... verkar dárfór konstigt att den ska vara svàr att fà tag pà. Hár finns den i varje outdoor-affär med nàgorlunda sjálvaktning..

Mvh / Mats
 
malindo; sa:
XA Pro räknas ju som en av de báttre skorna fór mer eller mindre profesionella Trail Running-aktiva, âtminstonde här i Spanien (där denna sport bórjar bli riktigt stor)... verkar dárfór konstigt att den ska vara svàr att fà tag pà. Hár finns den i varje outdoor-affär med nàgorlunda sjálvaktning..
Det låter intressant för en som åker till Spanien om några veckor. :)
<OT>Vet du hur det ligger till med t.ex. Montrail? Finns de också i alla outdoorbutiker med självaktning? Du kanske t.o.m. har konkreta butikstips inom en 10-milsradie från Torrevieja? :)</OT>
 
Men herregud karl! Nu fâr det väl ändà vara basta! Om du ska till Spanien ska du väl inte kôpa Montrail eller Salomon, ¡me cago en diez! satsat nu pà nâgot genuint och bra, för en endaste liten gàng skull!!

Mvh / Malindon
 
*lol*

Jag brukar köpa spanskt men Montrail och ffa. Salomon passar mina fötter väldigt bra så de är så att säga "med i leken"... :)
Det kommer säkert att följa med ett par rejälare skor hem också och de blir med stor säkerhet spanska! :)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.