Vandringskängor för att bestiga Kebnekaise

Det viktigaste med skodon är att de passar dina fötter. Ska du inte ha stegjärn så kan du nästan ha vad som helst i fjällen. Vissa vandrar i lätta trailskor, andra föredrar kängor, ytterligare några kör på gummistövlar… Upp på Keb kan man ta det man är bekväm i så länge man är medveten om att det är mycket sten! Jag har Keens sandaler och är otroligt nöjd, ifall du frågar om märket. Jag vandrar själv i kängor och är därför lite partisk i skodonsfrågan 😏 Är du van med kängor? När ska du upp och vandra? Hinner du gå in ett par hårda kängor? (Finns mjuka GTX-varianter också…)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag har själv sneglat lite på Keens pga deras breda tåbox, så jag följde nyfiket din länk. Deras skor verkar generellt välgjorda, och de här kängorna ser ju fina ut och är dessutom trots lädret lätta i sin kategori (spelar större roll för trivseln än vad man kanske tror).

Jag blev dock spontant tveksam till sulan - mönstret och den nästan obefintliga klacken är inte optimalt i brantare isigare bergsterräng. Mycket riktigt säger denna testare samma sak och är dessutom kritisk till sulans slittålighet.

Men det beror ju på vad du mest tänkt använda skorna till; de få gånger det blir mer teknisk terräng i fjällen räcker det säkert med vetskapen att du inte får slarva lika mycket med fotisättningen.

I övrigt håller jag med alla föregående talare: att just du tycker skorna är sköna på just dina fötter är prio ett, med väääldigt långt till tvåan. Ta hem med returrätt och gå länge med dem inomhus, med de strumpor du tänkt använda. Experimentera gärna med olika sorters innersulor, det inns inget som säger att det måste vara original.
 
Senast ändrad:
Många har kängor med membran och är nöjda med det. Själv anser jag att de passar bäst för bruk på dagsturer om man har möjlighet att torka kängorna ordentligt inomhus. Jag använder helst inte membrankängor hemma heller eftersom jag har hund och går ut i skogen tillräckligt ofta för att kängorna inte ska hinna torka mellan användningarna. Membranet gör att kängorna torkar långsamt och tillslut möglar de.

Hade ett par sneakers med gore-tex som bil-skor på en norgetur nyligen. Givetvis fick jag för mig att gå en sväng i terrängen med dessa sneakers, och blötte ner dem. Efter 3 dagar i bilen hade de fortfarande inte torkat och hela bilen luktade så vidrigt att jag slängde skorna. Dessa skor var redan i princip utslitna, annars hade jag försökt rädda dem. Detta var inte första gången något liknande händer mig.

Jag kommer inte köpa kängor eller skor med membran igen.

Men som sagt, har man möjlighet att torka skorna ordentligt så har man kanske inte detta problem.
 
Håller helt med @Kimkim, så vad du väljer beror återigen på vad du tänkt syssla med. Ska du bo i stugor/fjällstationer, kan du alltid torka kängorna över natten. Ska du vandra med tält, så hinner membrankängor aldrig torka, när de väl en gång blivit genomblöta (och det blir de förr eller senare). Det blir inte bättre med tjockt stoppade foder.

Med det sagt har jag inte lika negativa erfarenheter av membrankängor, mina har hållit tätt i flera år och inte känts mer svettiga än andra skodon (men det kan bero att jag alltid har flera lager tjocka ullstrumpor i).

Jag använder membrankängor i brantare och torrare berg, men till en fjällvandring med tält klarar jag mig inte med annat än ofodrade skalkängor.
 
Elakt OT om sneakers :)
(...) Hade ett par sneakers med gore-tex som bil-skor på en norgetur nyligen. Givetvis fick jag för mig att gå en sväng i terrängen med dessa sneakers, och blötte ner dem. Efter 3 dagar i bilen hade de fortfarande inte torkat och hela bilen luktade så vidrigt att jag slängde skorna. Dessa skor var redan i princip utslitna, annars hade jag försökt rädda dem. Detta var inte första gången något liknande händer mig. (...)
Det skrivs ju mycket om hur skönt det är att vandra i trailrunners o.d., men det finns flera goda anledningar till att jag hållit mig till riktiga skodon av läder; detta var bara en av dem :p
 
Elakt OT om sneakers :)

Det skrivs ju mycket om hur skönt det är att vandra i trailrunners o.d., men det finns flera goda anledningar till att jag hållit mig till riktiga skodon av läder; detta var bara en av dem :p

Fan vad vi OT:ar i diverse trådar idag.

Men jag tänker att folk vandrar i trailrunners som inte är vattentäta. Alltså att de blir blöta lätt men även torkar lätt.
 
Jag har nästan helt gått över till att vandra i sandaler eller trailrunners. Och nackdelen med trailrunners är att de blir snabbt blöta, men de torkar också väldigt fort. Och jag tror att detär bättre grepp i sulan på de trailrunners än vad jag har på vandringskängorna. Men jag har lite svårt att släppa kängorna de kan vara bra att ha någon dag. :)
 
Många har kängor med membran och är nöjda med det. Själv anser jag att de passar bäst för bruk på dagsturer om man har möjlighet att torka kängorna ordentligt inomhus. Jag använder helst inte membrankängor hemma heller eftersom jag har hund och går ut i skogen tillräckligt ofta för att kängorna inte ska hinna torka mellan användningarna. Membranet gör att kängorna torkar långsamt och tillslut möglar de.
Och jag har motsatt erfarenhet, mina membrankängor torkar hyggligt på en dag eller två i fjäll och tält även när det är regnigt. Det kanske beror på vad för material det är på insidan och hur bra det är på att dra fukt mot den torrare sidan (skaftet) eller hålla fast i det? Ullsockar borde hjälpa här också för den delen.
 
Fattar inte riktigt hur era membrankängor blir så blöta. Vadar ni med dem då?
Membranet ska ju hålla dem torra. Svett kan det ju bli. Men ullsockor tar ju bort en del.
 
Och jag har motsatt erfarenhet, mina membrankängor torkar hyggligt på en dag eller två i fjäll och tält även när det är regnigt. Det kanske beror på vad för material det är på insidan och hur bra det är på att dra fukt mot den torrare sidan (skaftet) eller hålla fast i det? Ullsockar borde hjälpa här också för den delen.

Du har nog rätt i att det beror på materialval. Men jag förstår inte riktigt hur din erfarenhet är motsatt.

Om man har ”en dag eller två” och då förmodar jag även två nätter på sig att torka skorna är det inga problem med membranskor. Det är just när man bara har en enda natt på sig att torka skorna som de problem jag beskriver uppstår.

Eller menar du att de torkar på insidan även medan du använder dem i blött väder? Imponerande, det har mina aldrig gjort. Har mest haft Ecco med membran.

Fattar inte riktigt hur era membrankängor blir så blöta. Vadar ni med dem då?
Membranet ska ju hålla dem torra. Svett kan det ju bli. Men ullsockor tar ju bort en del.
Kanske att membranet är tätt första säsongen. Längre än så har inget membran varit felfritt hos mig, men har flera gånger bytt till nya kängor på nån slags torr-garanti för goretex.

Splirrans nya membrankängor kan också bli blöta genom att få in vatten och lera över kanten och ibland finns även ett känsligt område där plösen möter skon eller så är plösen inte vattenskyddad ända upp.
Man kan också få in vatten uppifrån genom att gång snö, högt gräs eller snår.

Jag har inte heller tålamod att ta av mig kängorna vid varje vattenmassage som kanske ev resulterar i en doppad fot men troligtvis inte. Det funkar inte alltid…

Blöter du aldrig ner fötterna i dina membrankängor?? Aldrig någonsin? Hur många år håller de sig täta? Vilken terräng går du i?

Jag blir nog blötast i obanad granskog här i Västergötland.

Och @camtim förlåt för trådkapningen. Folk tycker så olika om membran så köp ett år kängor som känns sköna och se vad du själv tycker.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips