• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vandring, vårträff 2012?

alpsun

Avslutat
Hej,

Jag vaknade imorse med en återkommande tanke "Inte i år heller!".
Under de senaste 3 åren har jag funderat på att ge sig ut och vandra i ca 2 veckor, till Sarek eller någon annanstanns i världen, i en vacker, tuff omgivning... med tält, packning och i sällskap med någon/ra som är vana att vandra längre sträckor i dimma, sol och regn...

Hur svårt kan det vara att hitta er igentligen? Att vandra själv är framför allt är tråkigt. Finns det någon outsider där ute som har samma funderingar? Förslag på en öppen grupp som man kan ansluta sig till?

Om ni finns, så kunde det vara kul att träffas för att gå en kort runda och dela sina tankar med varandra.
Träffpunkt: Den 5 maj 2012 kl. 10.00, Skåne, Söderåsens naturreservat, ingången till Skäralids restaurang. Koordinater: N 56 2.330 E13 15.079
http://www.nationalpark-soderasen.lst.se/index2.html
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

alpsun

Avslutat
Jag hittar inte din nya tråd.
Hade du kunnat länka den åt mig?


Den andra tråden är borttagen av admin. Så det finns inga fler.
Vad trevligt att du är intresserad! Det är kul att träffa andra med samma intresse.
I nuläget vet jag inte många som kommer till träffen. Alla som vill är hjärtligt välkommna. Det är bara att bilen och köra upp dit. Platsen är väl besökt och det är ganska fint där.
Kanske någon gång i framtiden kunde vi bilda en grupp eller bara träffas och gå då och då.
Jag är 37 år. Om du vill även ha kontaktinfo till en friluftsgrupp som är lite mer i din ålder kan jag fixa den.
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.