vandring tvärs över europa

Hej! är det nån som har hört talas om någon som har gått tvärs över europa. funderar på att ge mig ut nästa år. Ner till ungern eller så långt jag hinner. Vet nån nån bra hemsida? någon som har gått på långvandring med hund? Kartor där de små otrafikerade vägarna är utmarkerade?

tack på förhand

Laura
 
På åttiotalet

För länge sedan fanns det guide böcker som hette "Fernwaderwegs Europa" (stark reservation för stavningen) på tyska och med hjälp av dessa kunde man på ett omfattande system av vandringsleder ta sig härs och tvärs över den europeiska kontinenten.
 
verkar som nått helt vansinning men jävligt kul också. tänkte du fara genom alla länder eller bara tvärs över (atlanten till järnridån)?
 
Minns ej namnet nu, men för ett tiotal âr sedan var det en engelsman som tvärsade Europa till fots längs med dess bergskedjor: Start i norra Spanien, upplängs alperna etc och till slut kom han fram till Turkiet, tror jag det var.
 
jag tänkte först och främst försöka ta mig ned mot ungern. Kanske längre om jag har tid. Har vandrat ganska mycket. sista vandringen var en 750 km lång tur. Det här blir ju dubbelt så långt (minst) än så länge så funderar jag bara... vi får se vad som händer.

Laura
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Tänk bara på att så fort du är utanför EU så blir det 4 månaders karantän för din vovve vid hemkomsten.
 
Till fots i Europa

Mork; sa:
Minns ej namnet nu, men för ett tiotal âr sedan var det en engelsman som tvärsade Europa till fots längs med dess bergskedjor: Start i norra Spanien, upplängs alperna etc och till slut kom han fram till Turkiet, tror jag det var.
Han heter Nick Crane och boken heter Clear Waters Rising och beskriver hur han på två år gick från nordvästra Spanien till Istambul via Wien. Han gick själv med minimal packning, dock hade han paraply!
 
Europaled i Sverige

En följdfråga (eller utvikning). En av länkarna ovan går till en sida med alla Europaleder. E6:an går genom Sverige från Norrtälje till Malmö. Har någon här vandrat den sträckan? 140 mil tydligen. Jag antar att man får länka ihop Roslagsleden-Sörmlandsleden osv men kan inte minnas att jag läst eller hört om någon som gjort'et. Och Elin Engerström ska vad jag förstår från hennes hemsida gå längs kusten.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips