Vandring Tarfalla-Nikkaluokta

Hej på er!
Skall vandra i år igen 10 dygn.
Min fråga. Har tänkt gå sista dygnet Tarfalla-Nikkaluokta uppe på Fjällryggen, är detta möjligt, borde vara det, ungefär halvvägs ligger en renvaktarstuga, från Nikkaluokta går en led ungefär halvvägs mot denna stuga.
Har någon gått där uppe, har inte tillgång till kartan just nu så jag har inte namnen på topparna men tror ni vet vad jag menar, är så less på att gå huvudleden, alternativet får bli Vistasdalen men är nyfiken på ryggen, ser inte omöjligt ut.
Hörs.
 
En trevlig väg att gå. Det är inte helt ovanligt med tjock dimma där vid dålig väderlek så då får du gå på kompass eller ta hjälp av gps. Vid renvaktarstugan finns det bra tältmöjligheter. Överlag är det lättgånget efter att du passerat bergsryggen som löper längs med tarfaladalen. Lycka till.

Peter
 
Gick där ifjol

Brant uppgång från Tarfala upp på högplatån rakt ovanför forskningsstationen. Därefter en njutningsbar vandring ner till Nikka.
 
Har personligen bara åkt skidor där men det är ett fint stråk med fantastisk vy mot Kebnekaises toppar.

Finns säkert en hel del trådar där detta vägval berörs.

Thure
 
Tack alla för info, jag misstänkte att det inte skulle vara några problem, man vill ju hela tiden hitta någon annan väg och undvika repriser.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips