Vandring Novaya Zemlya och dylikt

Hej hej!

Är det någon som har erfarenhet av vandring på den ryska ön Novaya Zemlya? Är det ens möjligt?

Finns det andra ryska öar i Arktis som går att besöka för vandring?
Skulle ju onekligen vara intressant att besöka dessa platser för lite rejäl vandring...:cool:

/jávrasj
 
Hej hej!

Är det någon som har erfarenhet av vandring på den ryska ön Novaya Zemlya? Är det ens möjligt?

Finns det andra ryska öar i Arktis som går att besöka för vandring?
Skulle ju onekligen vara intressant att besöka dessa platser för lite rejäl vandring...:cool:

/jávrasj

Jo, det skulle onekligen vara ett intressant och lite udda resmål. Glöm inte skyddskläder och massor med jodtabletter. I princip hela ön var mellan 1955 och 1990 område för provsprängningar av atombomber.

Kolahalvön kanske kan vara ett alternativ.

/ F
 
Menar du att det fortfarande skulle vara direkt farligt att besöka ön pga att där gjordes atombombstester förut? Ön bebos ju ändå av isbjörnar, fjällrävar och renar, behöver inte dom också skyddsdräkt då eller? ;)

Vad jag har läst är fram för allt kusterna otroligt rika på liv, bl.a. mycket flyttfågel.

Kolahalvön är naturligtvis ett alternativ, men jag hade tänkt mig lite mer avlägsna platser...

/jávrasj
 
Det jag har hört är att stora delar av den sovjetiska skärgården är svår att få besökstillstånd till då den varit så styrd av militären osv. Sen är det inte direkt några reguljära rutter skepp som går dit.

Det är synd, själv har jag alltid drömt om att bygga en nattklubb på Franz-Josef Land.

Skämt åsido, Novaja är väl den mest befolkade, över 1000 personer i nån by. Ett ryskt Svalbard typ.
 
Hej!

Jag sitter inte på någon information om hur pass radioaktivt förorenad ön är idag, och det skulle vara intressant om någon som visste ville upplysa om det. Och om man inte planerar stanna någon längre tid på platsen så är det kanske inte så stora hälsorisker? Förlåt mig för min otyglat spontana kommentar om tabletter och sånt. :)

Alltså, om det bara löser sig med säkerheten och resetillstånd och sånt, så tror jag nog att det är en fantastisk resa. Hoppas att det funkar, och lycka till.

mvh / F
 
För att kunna åka till Novaya Zemlya som icke-rysk medborgare krävs för utom visum till Ryssland även tillstånd från Försvarsdepartementet. Detta är mycket svårt att få.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips