Vandring med övernattning i Värmland

Hej!
Trevlig sida som jag nyss upptäckt. Jag har ett nyvunnet intresse för vandring och planerar fjällvandring om ett par veckor. Innan dess skulle jag vilja få några fler mil i benen och kanske har någon tips på vandringsturer med övernattning i Värmland?
 
Silverleden

Hej Jenny!

Vad kul att du ska iväg på din första fjällvandring, vad spännande. Vart tänkte du vandra? Jag kan varmt rekommendera Silverleden utan för Hällefors. Den är totalt 6,5 mil lång och är kuperad nog för att liknas vid en fjällvandring i sig. Det finns mycket bra vindskydd längs med vägen och de flesta är belägna vid sjöar. Bra ställe att testa allt från kängor till packning då underlaget är mycket varierande. Så väl lår som vader och rumpa får sig en rejäl omgång =)

Men som sagt. Mycket fin tur.

Mvh Johan
 
Brattforsheden

Jag vill varmt rekommendera Brattforsleden mitt emellan Molkom och Filipstad på Brattforsheden. Förutom Brattforsleden finns flertalet andra vandringsleder på Brattforsheden av varierande längd, flertalet är även rundslingor. Brattforsheden består till stor del av dödisgropar så på sina ställen är det ordentligt kuperat.

Vill du lägga till ytterligare en mil så kan du utgå ifrån Molkom på vildmarksleden då den ansluter till Brattforsleden via Mangenbaden.
 
Jag tänker åka till Grövelsjön fredag-söndag. Brattforsheden gjorde jag i helgen men där är det inte tillåtet att tälta tyvärr. Silverleden låter intressant och det går bra att tälta eller?
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Hej! Jag vandrade en del av Silverleden tidigare i somras och kan bekräfta att det finns bra tältplatser vid Svenstjärn (bakom vindskyddet), Nätsjön (på udden norr om vindskyddet, väldigt fin utsikt och ligger lite för sig själv) och Sundsudden (på sandstranden intill vindskyddet, annars är det tät skog just där). Området vid Saxeknut upplevde jag som alldeles för kuperat för tält (det ligger i en sluttning), och Bryngelbäcken har bara en liten ömklig bäck som vattenkälla, så där behöver du nog vattenfilter. Det finns säkert fina tältplatser på andra ställen som inte ligger i anslutning till vindskydden, men det funderade jag inte på när jag vandrade där. För övrigt genade jag vid Ugglekullen och tog bilvägen ner från Sundsudden till Hällefors, så jag kan inte säga något om norra "öglan" eller området kring Vackerfallet.

Här är en karta som förklarar vilka platser jag pratar om. Vi vandrade slingan medsols:
http://www.friluftsframjandet.se/globalassets/1.-organisationen/ost/hallefors/silverleden2014-3.pdf
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips