Vandring i sarek!

Hejsan vi är 3 killar med fjällvana som ska för första gången vandra i Sarek i slutet av juli.
Planen var att börja vandringen kring den 24e juli och hålla på i 8-9 dagar vi har hittat en rutt vi tror är rimlig att hinna med planen var att gena Kuopervagge dalgången(där det svarta sträcket är ritat på kartan) de vi nu undrar är om de är möjligt följa vattenflödet i dalgången ner där?
Vi har försökt studera kartor men känns alltid svårt att se om man inte varit där.
Har ni några andra bra saker att tänka på eller invändningar på rutten som vi valt så kom väldigt gärna med tips!
Och är det någon som har bra koll på hur mycket vatten det är i flödena vi ska passera? Förstår att det kan variera från år till år men tacksam för all möjlig information man kan få.

Tack på förhand MVH Kim och hans kamrater
 

Bilagor

  • tur2009.jpg
    tur2009.jpg
    207.7 KB · Visningar: 1,388
Gouphervagge är en vacker och lättgången dalgång, gick just den sträckan förra sommaren. Några enklare vad.
Ni håller er lämpligen på norra sidan om vattendragen.
 
I västra delen av Guophervagge håller ni lite höjd för att inte hamna i sankområdena kring Låvdajåhkå. Alep Låvdaruovásj bildar uppåt en ganska brant och djup canyon, precis nedanför denna är det lättvadat på grusbädd. Gasska Låvdaruovásj och Lulep Låvdaruovásj vadar ni lämpligen nere i svämkäglan där det är lättgången terräng ju närmare Gouher ni kommer. Efter passagen av Gougher är det några kortare områden med stenskrävel innan passage vid vattendelarglaciären.
I dalens östra mynning där den möter Alggavagge håller ni lämpligen höjd kring 880-900möh bort mot Skarja för att unvika videt längre ner mot Rapadalen.
 
Hej kim92, om du tittar på tunturivaellus.fi , kan du se några bilder längs din tänkta rutt (se kuvagalleria 2009 Sarek). Turberättelsen är tyvärr på finska. Om du vill fråga något spesifikt så kan jag försöka svara på det.

MVH Sauvakavelija
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips