Vandring i åre

Vill göra en kombinerad cykel och vandringsresa i Åre och skulle vilja ha lite förslag på tips. Eftersom att det är första gången för min son i fjällen vill jag maximera upplevelsen och minimera ansträngningen. Min idé är att ta kabinbanan upp till högzon, vandra några timmar och slå läger vid något vindskydd och sedan vandra tillbaka till kabinbanan och ta den ner för att sedan cykla downhill nästa dag.

Vad säger du?
 
Åreskutan är inte stor, och det är brant ner och mycket höjdskillnader runt omkring. En kort vandring och tälta kan funka vid fint väder.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Hejsan,

Först vill jag bara påpeka att det gått rykten fram och tillbaka att Kabinbanan ska rivas och ersättas med en gondollift (tack och lov tycker vi som är där på vintern). Vet inte mer än så, men det är nog klokt att försöka kolla upp att Kabinbanan faktiskt går i sommar.

Sen är det som StorUgglan redan påpekat är det svårt att minimera ansträngningen på Åreskutan, även om upplevelsen i fint väder onekligen är lätt att uppskatta för barn. Den enda turen som jag hade övervägt är att gå ner till vindskyddet vid Bjelkes gruvor på norra sidan av Åreskutan (ner mot Huså) via toppen. Det är en kanonfin tur i fint väder med extra bonus att man kommer upp på toppen och får utsikten därifrån. Dit är det ungefär 5-6 km. Vill man sen göra en rundtur, istället för bara fram och tillbaka kan man följa leden mot Ullådalen motsols till vindskyddet vid Lillskutkanten där det också är möjligt att slå läger.

Nackdelen är förstås att man sen har en nätt liten uppförsbacke på en 300-400 höjdmeter tillbaka upp till Kabinbanehuset.

Men personligen hade jag istället övervägt en liten tripp in till Storulvån där det är betydligt enklare att hitta lätta turer för korta ben.

/ Stefan
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.