Vandring Härjedalen till Jämtaland

Hej!
Jag har tänkt att vandra i Härjedalen och Jämtaland i slutet av juli och vara ute två-tre veckor. Den rutt jag funderat på att gå är från Tänndalen över Bruksvallarna och sedan ta Helags, Sylarna och kanske Blåhammaren och komma fram i Storlien. Finns det någon saom har erfarenhet av sträckan och hur lång tid det tar? Jag kommer att vandra själv med min hund och kommer därför ha rätt rejäl packning.Jag är även öppen för andra förslag.
 
HEj!
Jag och en kompis gick från Storulvån-Gåsen-Helags- Ramundberget i september. Det tog tre och en halv dag utan att vi slet ut oss. Vi tältade. Jag skulle inte tro att Tänndalen - Storlien tar så mycket mer än en vecka, max. Det är ju rätt lättgånget där. Om jag skulle gå själv så skulle jag köpa proviant på stationerna allteftersom och på så vis göra packningen lättare och vandrandet behagligare.
MVH Ingrid
 
Tänndalen

Hej,

Missa inte svanån och svansjön på röfjället i Tänndalen, det är oerhört vacker där.

Mvh, Per Nyberg.
 
Hej Per,

Jag är intresserad av Rogenområdet, kan Grövelsjön vara en bra väg in i Rogenområdet? Är det 2 dagsetapper från Grövelsjön till Rogenområdet? Förövrigt anser jag också att Tore Abrahamssons bok Okända fjäll är mycket bra.

Kurt
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Rogenområdet

Hej,

Om du ska till Rogenområdet, missa inte myskoxarna.

Så här års brukar de röra sig i trakterna på den norska sidan, visst kan det ta ett tag innan man hittar dem men det är det värt.
Glöm inte bort att inte komma närmre än 100m bara.

Mvh, Per Nyberg.
 
Ljungdalen-Enafors

Hej Eva !

Jag kan rekomendera en start i Ljungdalen med tolv lättvandrade kilometrar till Helagsstugorna. Därifrån kan du sedan välja antingen att fortsätta mot Sylarna eller mot Gåsen, båda med lättvandrade leder. Från Sylarna finns sedan alternativet mot Blåhammaren eller Storulvån och sedan över Snasahögarna mot Enafors varifrån man kan ta sig med buss. Jag var i området vecka 28 och hade mestadels mycket fint väder.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips