Vandring/äventyr sommaren 2013?

Med två små barn hemma blir tiden ganska knapp. Men det blir en fyradagars fisketripp med grabbgänget. Tält, fiske, matlagning och en massa äventyr. Sen blir det mest endagare med eller utan övernattning där barnen kan vara med.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag och min dotter skall till Hemavan i år igen. :) Kanske lillebror följer med också. Vi skall besöka vår favoritsjö i Viterskalet, och kanske bestiga Norra Sytertoppen om vi känner för det då.

Skall försöka lura med maken på ett par dagars vandring också. Knepet är att locka med en finövernattning på ett extraordinärt hotell med god middag i anslutning. Förra året blev det Gimo, året dessförinnan Blåhammaren, så han är allätare. Förslag mottages tacksamt!
 
Hammocka!

Första målet är att komma ut och sova i min julklapp - hammocken! :)
Lite mildare väder och inköp av en tarp så drar jag ut och vandrar i och campar i/ invid Värmlands och Bergslagens vildmarkslika naturreservat och njuter av tystnaden - eller ja, njuter av naturens ljud! Typ ligga invid en vacker sjö och höra storlommen spela. Hoppas också få uppleva mina första orr- och tjäderspel..

Även lite fjällturer får det bli! En lite längre tur till Jämtland eller Norge och nån mindre, typ över helgen, till de mest närbelägna fjällen, typ Fulufjället.
 
För min del är planeringen och förberedelser igång för att vandra hela Padjelantaleden från Ritsem till Kvikkjokk i slutet av Augusti.
Det har jag funderat på i över 25 år och äntligen ska det bli av.:)
 
min vandringspolare och jag planerar en tripp till skottland och hemma i svea rike har vi 95 mil av sörmlandsleden kvar att knata :)
 
Jag funderar själv lite på Padjelanta men har inte forskat i ämnet. Hur lång tid har du räknat med för det? Funderar även på att möta upp en gammal kollega med familj i Sarek i sommar.

För min del är planeringen och förberedelser igång för att vandra hela Padjelantaleden från Ritsem till Kvikkjokk i slutet av Augusti.
Det har jag funderat på i över 25 år och äntligen ska det bli av.:)
 
Förutom nån fjällvandring så är det Björnöya som är sommarens huvudattraktion. Ser verkligen fram emot attt se denna ö och hoppas på väder så landstigning kan ske. Det är ju en ö som inte direkt många varit på, men med dess placering så nära har den länge lockat mig.

Resan blir med båt, Bodö-Longyearbyen via kontintentalsockel utanför norge, valar, och sen Björnöya.
 
Jag funderar själv lite på Padjelanta men har inte forskat i ämnet. Hur lång tid har du räknat med för det? Funderar även på att möta upp en gammal kollega med familj i Sarek i sommar.

Med tält är det 9 dagars vandring (+vilodagar efter behag) enligt min erfarenhet. 5 från Kvikkjokk till Staloloukta (=82km) och ytterligare 4 dagar från Staloloukta till Ritsem (ca 60km beroende på vägval). Mycket vacker vandring med många sjöar och fina vyer och inte alls lika trafikerad som Kungsleden. Inte heller lika högalpin, men en avstickare till Sarek löser ju det:)
Skall du gå Padjelantaleden föredrar jag från Kvikkjokk -> Ritsem då jag uppskattar mer att gå uppför Tarradalen mot kalfjället och nationalparksgräsen en bit efter Såmmarlappa. Med start i Kvikkjokk är det även lätt att boka båtskjuts första biten;)
En annan variant är Kvikkjokk-Sulitjelma, även det en fin och lite ovanligare tur;)

Vår planerade vandring förra sommaren var en kombination av Padjelanta+Sarek:
Kvikkjokk till Touddar därefter Alkavare-Algavagge-Smailaträffen-Routesvagge-Giruris och Ritsem.
(Tyvärr visade det sig att min fot inte var i skick för en sådan långvandring förra sommaren och vi tvingades avboka strax innan avfärd:( Det var nog ett klokt beslut så här i efterhand även om det smärtade på flera olika sätt. Nu några månader efter operationen när jag tanken och hoppet på att ta igen den turen till sommaren, men jag har tyvärr lång rehab kvar....)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips