Vandra Routesvagge-Rapadalen

Har tänkt gå från Änonjalme till Aktse.
Var är det några svårigheter?
Vad över Snjuftjudisjåkken,nere i Rapadalen etc?
Har gått till Niak men då över bron över Snjuftjudisjåkken och tänkte nu ta de kortare vägen nära Akka.
Är det så svårt att gå nedför vid Snavva?
Har kollat en del i Grundströms bok men det är kul med andras erfarenheter ang denna väg.
Hur gör ni med skjuts från Sitoälvsbron om ni inte har bil där?
 
Sträckan du tänker gå är tämligen väl dokumenterad här på Utsidan om du söker lite. Ett liet OBS! har jag dock att lämna:
Tar du genvägen måste du vada Suottasjåhkkå. Jag vadade den ett år med mycker regn och högt vatten. Den var inte strid, men ganska djup (höften).

HåkanF
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Hej!
Vandrade Routesvaggge-Pastavagge för ngra veckor sedan (första veckan i juli) och hade inga problem alls med vaden i Routesvagge, vattenståndet var lågt överlag och is/snöbryggan över Tjågnåris ... jokken låg. Vi valde dock att gå ut genom Pastavagge istf Rapadalen (som var vår originalplan) efter ngra dagar risigt väder och då vi kände oss trötta. Har alltså ingen aning om Rapadalen men kan varmt rekommendera P-vagge som alternativ färdrutt/reservrutt!

Hoppas ni får en fin tur!

Charlotte
 
Så blev turen

I måndags start i Änonjalme,kom med em-båten.Toppenväder.
Fel vägval:gick av stigen 500m efter Voujat-bron,ej nästa som var den rätta.Gick högt under Akka,vackert men helfel at gå i stenskravel och myr och ris.
Middagen åts högt under Akka på en mycket brant och vacker sluttning,min rygga började rulla nedåt och jag fick springa o hämta den.
Såg rätta stigen,fin utsikt över "istidshålen".Sen gick vi rätt.Tältade med utsikt rakt mot Niak på Akkas södra sluttning.
Nästa dag genom Routesvagge,tyvärr disigt,kallt blåsigt.
Mycket lätt vada över Snjuftjudis någon kurva nedan den gamla kåtan.Gick som mest till låret på mej som är kort,ej över knäna på min sambo.
Tältade för kvällen när vi fick Mikka-stugan inom synhåll.
Träffade på en finsktalande familj som medförde Grönlandshundar,i band och klövjade.Knappast troligt att de fått tillstånd till att ha med hundar i nationalpark.
Nästa dag strålande väder och måttlig vind.Tog många bilder.Smaila-canyon är läcker.
Kaffe-fika och hårtvätt vid Tjågnorisjokken.
Upp i Snavvavagge;här blev vi nästan omkörda av två glatt skuttande holländska småtjejer ca 12-13 år,med stavar och små ryggsäckar.Trodde först de gick ensamma.
Efter kom sen deras tropp av bärande fäder etc.
Mycket fin utsikt denna branta väg med mycket sten och ibland nästan klättring.
Tur man inte gick nedför.
Bad-och matrast vid en sjö i Snavvavagge.
Kvällens tältplats ovan trädgränsen mot Rapaselet.Mycket härlig vy.
Såg några älgar beta under morgonen,en riktigt storväxt.Hade även en älg på ca 10m lugnt stående vid stigen.
Resten av färden nere i "djungeln",varmt,mycket mygg,men mat-bad-tvättrast helt myggfritt på klippor vid älven.
Gick och gick för att hitta vettig tältplats närmare älven,hade då ca 5"kartkilometrar" till Nammatj.
Sista dagen endast en felnavigering ut på blötmyr,den ska passeras till vänster,ej rakt över.Går dock ut en stig rakt mot myrens kortaste passage.Lätt att bli lurad.
Mycket tid att bada,gå på strandbrinkarna innan båten kom.
De pigga flickorna och deras sällskap kom också ned dit.Lika glada.Kul att det finns så tuffa småtjejer som kan gå denna sträcka med sån lätthet.
Sista träliga milen på cyklestigen blev allt annat än trälig när med knappt kilometern kvar att gå en björn passerade över vägen.
Första gång jag sett björn i Sverige när jag gått till fots!
Slutsats:Det är sällsynt lite vatten och de flesta vad var inga vad,bara gå i kängor.
Vi måste bli bättre på att ta rätt väg,inte tappa bort stigen så lätt.
Hade varit finare att gå nära älven i Rapaselet,kommer nog sommartid att gå den högre vägen (över Skierfe)för passage ut ur dalen,bara mängder med mygg och ingen utsikt.
Mycket är spångat,varför inte lägga spång över ytterligare några stora sumpiga våtmarkspassager,det mår både marken och vandrare och deras kängor bra av.
Snavvavagge vore mycket besvärligt att gå från väst till öst,(döjobbigt för knäna och tekniskt svårt utför).
Mycket vackert att se när vädret är så fint som det var förutom dag två.
 
Re: Så blev turen

brigas; sa:
.../ Fel vägval:gick av stigen 500m efter Voujat-bron,ej nästa som var den rätta./...
Vi var där den 17 junli. Den bästa vägen upp är att passera Vuojatädno bron, så även nästa bro som är utmärkt på kartan. Innan bron som går över bäcken som kommer från Sjnjuvtjudisjávrásj går det en stig upp mot grusterasserna. Om man inte hittar den kan man vika av på heden innnan man kommer in i björkskogen kring bäcken.
Vi vände den 19 vid Sjnjuvtjudisjåhkå, inte för att det var så mycket vatten men för att det vara kall vind och regn. Nästa gång skall vi komma från andra hållet :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips