Val av kamin för tipi

Min 63a med ställning, 4 skorstensrör, (Räcker till min modell av Tält8) stoppring och torkställshållare väger 12 kg nysotad. Hoppas det är till någon hjälp.
 
Ti IIa naken väger 12 pound så säg 18 komplett d v s ca 8-9kg.

Precis som med racing så kostar låg vikt.
 
Senast ändrad:
Jag ringde till Don på "Four Dog" idag. Han säger att man kan hålla +25 celsius i min Safir 9 när det är -30 celsius ute, med 2 Dog versionen (17 kilo). Men det är större matlagningsyta på 3 Dog (22 kilo), man behöver inte elda den lika hårt, och den sväljer 60cm klabbar istället för 45 (2 Dog). Och han kan även göra undantaget och skickar denna till Sverige, men då i 2 olika paket pga av frakten. Fantastisk service och genuint engagemang!
I morgon beställer jag trehunden.
Tack för alla tankar och tips!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Får jag fråga vilket rör-paket du valde?

Jag beställde via telefon, eftersom det inte fanns som alternativ att kryssa i, att den ska skickas till Sverige. Han vet vilket tält jag har, och ska skicka med extra rördelar så att det passar till Safir 9an.
Så jag antar att jag får alternativ 1, plus några extra rördelar bara.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips