Vada Rapaälven?

Hej! Har tänkt mig en tur i Sarek med utgångspunkt Kvikkjokk. Turen börjar över Ijvvarlahko, via Pårte, genom Lullihavagge och ner i Sarvesvagge. Där har jag tänkt mig korsa Rapaälven över till Låddebakte. Frågan är då hur man gör vadet? Behöver man vada Sarvesjåhkå till norra sidan av Sarvesvagge? Eller går det även på södra sidan? Mycket tacksam för tips. /Johan
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Planera inte en vandring där du MÅSTE över Rapaälven. Var glad om det funkar, men ha minst en alternativ rutt.

HåkanF
 

Almgren

Avslutat
Re: Sarek Rapaätno

sodlei; sa:
Aldrig ensam i Sarek!
Aldrig vada Rapaätno!

Hallå. Det var väl en väldigt pessimistiskt inställning.

Aldrig ensam i Sarek? Varför inte då? Och var skrev det att det var en ensamvandring?

Sen att alldrig vada Rapaätno. Om du åtminstone hade sagt att man aldrig skulle göra det ensam. Men det finns många som gjort det och klarat det bra.

Nä fram för mera optismism i fjällvandrandet.

Christian
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.