Bestigning av Ryggåsberget samt Palka- och Pårtetjåkkå?

Hej!

Vi är en grupp som planerar en tur i Sarek under juli månad. Våran plan är att med utgångspunkt från Kvikkjokk vandra runt Pårtemassivet och längs vägen bestiga Ryggåsberget, Palkatjåhkkå och Pårtetjåhkkå. Bifogar en karta som redovisar tänkt rutt (blå=vandring och röd=bestigning).

1000001672.jpg


Tanken är att vandra/flyga till knät norr om Tjuolda. Sedan vandra därifrån till Luohttojávre och slå läger. Från lägret en bestigning tur och retur till Ryggåsberget.

Vandringen fortsätter sedan mot Lulijtjåhkkå och upp på sadeln mellan det och Palkatjåhkkå. Därefter ned på Pårteglaciären och vidare på den till glaciärtungans ände. Basläger på närmast lämpliga ställe nedanför den.

Från baslägret funderar vi på att göra en bestigning av Palkatjåhkkå via Pårteglaciären och sedan traversera till toppen av Pårtetjåhkkå (del av Pårtetraversen fast baklänges). Slutligen ned enligt röd rutt tillbaka till baslägret och tillbaka till Kvikkjokk via Stour Jierttá. Se förstorad karta över rutt nedan.

1000001676.jpg


Är det någon som har erfarenhet, information eller bilder att dela med sig av på någon av dessa etapper?

Det som känns mest osäkert är bestigningen av Palka via Pårteglaciären. Den ser ut att nå ganska högt upp på berget. Hur brant är det där? Halkrisk? Rasrisk? Bergschrund?

Hur är Pårteglaciären i övrigt? Mycket sprickor? Brukar det vara snöfritt sommartid?

Tack på förhand!
 

Bilagor

  • 1000001672.jpg
    1000001672.jpg
    798.5 KB · Visningar: 3

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.