Vad var detta för enorm fågel vi såg?! (Video)


Vi har mycket glada och ormvråk här men detta var något helt annat. Flög helt extremt högt upp sen och den var extremt stor.

Någon som kan vara behjälplig? Tack!
 

avslutat260323

Avslutat
Jag tippar på havsörn också, och det är ju en väldigt stor pippi, och de kan finnas långt från havet också. Men de brukar ha ganska tunga vingslag och inte så där högfrekventa vad jag vet. HÄger kan man känna igen på långa bakben som sticker ut bak. Svårt att se.
 

Vet inte om denna videon hjälper mer?
Denna är längre. Det är helt klart den största fågeln jag sett i hela mitt liv, den flög på rätt nära håll innan jag började filma.

Det som jag märkte direkt är att då vi har så många rovfåglar här, glador och ormvråkar så vet man ju hur de flyger, de glider mest.
Denna flaxade ganska mycket.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslutat260323

Avslutat
Då var det nog havsörn, de brukar cirkulera sig högt upp med vindarna. Ser nästan inte ut som de flaxar utan bara lyfter med vinden. Ser många när jag paddlar. Fångade 4-5 st på samma foto en gång.
 
Då var det nog havsörn, de brukar cirkulera sig högt upp med vindarna. Ser nästan inte ut som de flaxar utan bara lyfter med vinden. Ser många när jag paddlar. Fångade 4-5 st på samma foto en gång.
Kan du posta dina foton? Är fortfarande helt amazed av denna upplevelsen. Kände direkt oro för min hund när den flög över oss först men den var så stor att den nog rätt enkelt kunnat ta den hunden.
 
Det är också vad jag tror när jag googlat. Men finns det verkligen i Skåne? Är inte nära havet alls
Det ska finnas Havsörn Skåne. Tycker den är mörkare på undersidan av vingarna än vad en Kungsörn är, tyckte mig också se ett ngt ljusare huvud. Kolla även med din lokala naturskyddsförening. Dehar säkert koll om det finns Havsörn i ditt område.

Bara för den heter Havsörn, innebär det inte att den bara finns till havs. Den har även setts i inlandet och i fjälltrakter.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.