Vad tycker ni om denna cykel?

Står inför mitt första cykelköp och står och lurar lite på en MERIDA road ride 901. Priset på den är då 6495:- och den är nedsatt från 7995:-.
Det jag är ute efter är en cykel som man till nästa år kan köra vättenrundan med utan att skämmas. Ska även cykla en del på asfalt här hemma. Är denna cykel något för mig då? Tycker den ligger bra i pris, eller vad tycker ni? Ska man vänta till efter jul då dom kanske sänker den mer?

http://www.alvangenscykel.se/HERROCHRACERCYKLAR.htm här har jag tänkt köpa den.
 
Fråga nr 1 är om ramstorleken är rätt för det. Är detn inte optimal, så är det inget bra köp - oavsett pris!.

Kolla runt på lokala cykelklubbar om det finns några begagnade cyklar som kan passa. Ofta går det att göra goda fynd där.
/Niklas
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Storleken är vida viktigare än priset.....Cykelklubbarna brukar veta var dammsamlarna står, finn en dylik i passande storlek är även mitt tipps.
1500;- nersättning är normal prutmån i cykelbutiken.....
 
priset tycker jag är ok. inte mer. Skulle jag vart dig skulle jag satsat på Shimano 105 grupp i stället. Har själv både tiagra,105 och ultegra på mina cyklar. Tycker steget från tiagra till 105 är väldigt stort medan jag skillnaden till ultegra inte är lika stor. Borde gå att hitta en fullutrustad cykel med 105 grupp för ca 10 000 kr.
 
Om du tänkt dig att ha kvar cykeln i ett antal år så skulle jag definitivt lägga några kronor extra för att få bättre komponenter. Sora är väldigt enkla komponenter, som jag har ganska dåliga erfarenheter av. Kommer du upp till Tiagra, eller ännu hellre 105, är mycket vunnet.

Om du kan tänka dig att köpa en cykel på nätet går det att få riktigt bra grejer till väldigt mycket lägre priser än i butik. Nackdelen är naturligtvis att du inte kan provcykla, så det blir ju ett lite större risktagande.

Exempelvis denna: http://www.bike-discount.de/ är i mina ögon ett betydligt bättre köp. Komplett 105-utrustad, för en dryg femhundring mer än den du tittat på. Sen tillkommer frakt, vilket blir ytterligare runt femhundra. Jag tycker att det är värt de extra pengarna, utan tvekan.

De billiga (ffa tyska) cyklar som börjat dyka upp senaste åren har i mina ögon gjort begagnade cyklar mindre intressanta. Många som säljer sina gamla cyklar har inte koll på vad man får betala för nya cyklar på nätet, och sätter därför ut väldigt höga priser. Jag skulle bli förvånad om du hittar en cykel med senaste 105-gruppen på blocket för mindre än vad den jag länkade till ovan kostar, även om den använts en hel säsong.
 
Tack för svaren!
Har tittat runt lite på vad som finns på blocket och har fastnat lite för några tex
http://www.blocket.se/goteborg/Giant_bowery_2009_24459707.htm?ca=16&w=2
http://www.blocket.se/alvsborg/Racebike_Cube_23632467.htm?ca=16&w=2

Tänkte åka till backaplan i morgon och kolla runt lite och prova lite olika modeller så får man lite men känsla för det. Så kan man även fråga någon stackare i butiken om lite tips och så.

Har ni någon klubb i närheten av Gbg som ni kan rekomendera? Tycks inte hitta någon norr om
gbg
 
Den första saknar växlar, det är vad fixed gear betyder.

Fixed gear betyder inte bara att det saknas växlar, det betyder även att det saknas frihjul och i de flesta fall konventionella bromsar. Dvs. tramporna och bakhjulet rör sig alltid tillsammans. För att bromsa håller man emot pedalerna alternativt lättar bakhjulet och låser pedalerna, kallas att "skidda". Har blivit en modefluga efter främst "de coola cykelbuden" i New York och San Fransico... Från början kommer det så klart från Velodromcyklingen. Tveksamt om man får ställa upp i VR med en fixie utan vanliga bromsar.

Edit: Cykeln i annonsen har dock vanliga bromsar.

Cyklar utan växlar men med frihjul kallas "single speed", förkortas SS.
 
Tveksamt om man får ställa upp i vr med en fixie utan vanliga bromsar.

Inte tveksamt alls. Det får man inte! Man får överhuvudtaget inte cykla på allmän väg på en cykel utan broms. Argumentet "Jag bromsar genom att hålla emot med benen" biter inte på Polisen.
Personligen tycker jag alltid det är korkat att lämna säkerhetsutrustning hemma som man "klarar sig utan" eller som "jag aldrig behövt". Det må gälla isdubbar vid skridskoåkning, flytväst vid paddling eller broms på sin fixie.
 
Man får överhuvudtaget inte cykla på allmän väg på en cykel utan broms.

Jag har personligen inget som helst intresse av att köra fixie utan åtminstone en normal broms, men man kan hävda att man uppnår lagstadgad bromsverkan genom att skidda. Minns något vagt om att lagen inte säger hur bromsen ska utformas bara att man måste kunna stanna från farten X på Y meter, något som med lätthet uppnås. Däremot saknas så klart två av varandra oberoende bromssystem, men det tror jag inte lagen säger något om?
 
Köp om rätt storlek

Att storleken är den rätta är A och O,
dock är detta med storlek en sak som ändrats övertid och idag kör man på kompaktare ramar än för tjugo- trettio år sedan även vid sk. klassisk geometri.

Vad Shimano Sora anbelangar så är den gruppen uppdaterad och Cycling Plus skrev i ett test nyligen angående den gruppen; "Which does make us wonder: with entry level groupsets now performing this well, at what point does it make the flagship sets irrelevant to all but those of the professional ranks?

Om en annan cykel står det så här i ett annat nummer; "Shimano's 9-speed Sora groupset has had a revamp for '08 and, to be honest, unless you really need the extra ring that 105 offers (available for an extra £225) there's little need to upgrade."

Det viktigaste är att hitta en cykel med bra komfort som passar i storlek så att du inte ledsnar på cyklingen, för det är bra om du nött ihop 1200 - 1500 km innan Vätternrundan. Då blir resan runt sjön angenäm. Själv har jag gjort den på en touringhoj och det var skoj.

Merida brukar få bra betyg för komfort.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips