Vad kan vi hitta på? Hjälp!

I vanliga fall är sommaren full av friluftsliv. Senaste året har jag varit sjuk och min läkare vill inte att jag belastar kroppen ännu. Konditionen är noll. Håller på att ledas ihjäl. Vad kan man hitta på? Kortare kryssningar? Smultronställen dit man kan köra? Mälardalen, Östergötland, Småland. Alla tips mottages tacksamt!
 
Lite off topic, men har du besökt Arsenalen i Strängnäs? Oljeön och världsarvet i Ängelsberg är bra, kombinera gärna med hälleskogsbrännan, dvs besöksområdet för skogsbranden 2014.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips