Vad göra med 4 dagar i Danmark?

Jag och hustrun flyger antingen till Köpenhamn eller till Århus i första veckan i September. Vi tänkte ta med hojarna. Vi brukar nöja oss med 5 mil per dag, fullastade. Vi kan dock tänka oss resa lite lättare och bo på vandrarhem. Alla tips om hur på bästa sätt utnyttja dessa dagar är mycket välkomna.
 
5 år sent svar men jag bor i Århus och kan varmt rekommendera Marselisborgsskogen och hela sträckningen söderut mot Odder. Vill du ha lite större nejder så är Silkeborgstrakten finemang!
 
Östersjörutten

Jag och min familj planerar att i sommar cykla östersjörutten. Namnet är lite vilseledande men turen går i sydvästra delen av Själland, södra Fyn samt sydöstra delen av Jylland, se http://www.bikeandsea-denmark.com/ för mer info. Rutten förefaller vara flexibel och därmed anpassningsbar efter individuella målsättningar.

/Benny
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips