Vad göra med 4 dagar i Danmark?

Jag och hustrun flyger antingen till Köpenhamn eller till Århus i första veckan i September. Vi tänkte ta med hojarna. Vi brukar nöja oss med 5 mil per dag, fullastade. Vi kan dock tänka oss resa lite lättare och bo på vandrarhem. Alla tips om hur på bästa sätt utnyttja dessa dagar är mycket välkomna.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
5 år sent svar men jag bor i Århus och kan varmt rekommendera Marselisborgsskogen och hela sträckningen söderut mot Odder. Vill du ha lite större nejder så är Silkeborgstrakten finemang!
 
Östersjörutten

Jag och min familj planerar att i sommar cykla östersjörutten. Namnet är lite vilseledande men turen går i sydvästra delen av Själland, södra Fyn samt sydöstra delen av Jylland, se http://www.bikeandsea-denmark.com/ för mer info. Rutten förefaller vara flexibel och därmed anpassningsbar efter individuella målsättningar.

/Benny
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips