Vad för sjökort till GPS på PC??

På min arbetsplats har vi en som fyller jämnt, och det har inhandlats en gpsmottagare för usbporten och det ska köpas nån uppsättning sjökort också.

Inget av detta är särskilt genomtänkt. Den som fyller år är ingen gps-entusiast, utan en hardtopsmotorbåtsskeppare som brukar åka omkring i Trosa skärgård.

Han har dock en laptop, som förstås inte är särskilt lämplig att ha i en så öppen båt, men det går och det kanske kan vara möjligt att planera och att logga sina turer.

Mottagaren som köpts heter Navibe i den mån det har nån betydelse; frågan är dock vilka sjökort som kan vara lämpliga att skaffa, samt om de ska kompletteras med annan PC-programvara?
 
Det Levande Sjökortet...

Är jag inte så imponerad av om man skall använda det (försök skapa en waypoint eller rutt och använd den).

Däremot är det ganska billigt (typ 1.2KSEK), även om värdet enligt min mening är kanske snarare 500kr.

Lite kul att klicka runt med hemma, och för den som inte är kartfantast är det kanske OK.


/Andreas
 
Det vanligaste...

... är väl att skaffa BSB kort (scannade bitmappar av de vanliga sjökorten) och sedan skaffa fugawi som program.

Kolla in http://www.soltek.se, de säljer BSB korten och även navigationsprogrammen...

När jag själv kör med PCn kör jag med en GPS puck för 500:- (som jag köpte när http://www.clover.se hade rea) och varvar lite mellan Fugawi och OziExplorer. Föredrar BSB korten framför vektor varianterna, man känner liksom igen sig på BSBerna...
 
OK, hade redan hittat BSB och Transas vektoriserade "kort".

Misstänkte att det var Fugawi eller nåt som behövdes utöver detta. Fugawi Marine ENC går ju på en bit över 2000 och det känns mycket om vi ska köpa kartor plus den mottagare vi redan köpt.

Finns det billigare instegsvarianter?

("Det levande sjökortet" har jag ju fått nån demoCD på, kanske med en båttidning eller nåt, och inte ens demon funkade ju tyckte jag.)


EDIT:
OZIExplorer för dryga tusingen för i första hand BSB verkar vara alternativet jag söker...
[Ändrat av Mezzner 2006-02-22 kl 11:05]
 
Mezzner; sa:
OK, hade redan hittat BSB och Transas vektoriserade "kort".

Misstänkte att det var Fugawi eller nåt som behövdes utöver detta. Fugawi Marine ENC går ju på en bit över 2000 och det känns mycket om vi ska köpa kartor plus den mottagare vi redan köpt.

Finns det billigare instegsvarianter?

("Det levande sjökortet" har jag ju fått nån demoCD på, kanske med en båttidning eller nåt, och inte ens demon funkade ju tyckte jag.)


EDIT:
OZIExplorer för dryga tusingen för i första hand BSB verkar vara alternativet jag söker...
[Ändrat av Mezzner 2006-02-22 kl 11:05]

85 US$ för OziExplorer är väl inte dryga 1000 SEK. Har man inga kartor från Lantmäteriverket så behöver man inte RIK tillägget.

Seaclear http://www.sping.com/seaclear/ klarar av att läsa BSB sjökort, men klarar nog inte av USB GPSer.

Per
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips