Vad för modell av kajak har jag??

Tornqvist

Avslutat
Tjenare på er

Behöver hjälp av kunnigt folk! Är en hobbypaddlare som för några år sedan köpte mig en i mitt tycke fin, hyfsat avancerad, motionskajak begagnat, men hade då ingen direkt tanke på att höra mig för om modellen. Nu när jag ska sälja den så blir jag ju totalt utfrågad om vad det är för modell vilket känns lite pinsamt :) själv tror jag det är en Struer eller VKV 101, men osäker. Nån som kan hjälpa mig månne?

Tack!

Ska försöka lägga in fler bilder....
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    31.5 KB · Visningar: 833
Jag tror inte att den tillhör de vanligare modellerna. Det är inte en VKV eller Struer kajak eller Struer Boats.

Fikaluckan bak indikerar att det är en ganska ny konstruktion. Sitsmodellen har jag aldrig sett tidigare.

Eventuellt kan en bild av fotstödet indikera släktskap. Om du köpt den ny, kanske du minns vilken butik som sålde den?
 

Tornqvist

Avslutat
Tack! Det är ju hel klart en Winner. Köpte den begagnat så har ingen aning och sitsen tror jag är omgjord av förra ägaren. Men tack!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.