Vad är detta?

Som rubriken säger undrar jag vad detta är? Vet inte ens om det är en sjukdom eller någon sorts bo. Jag har försökt att leta så gott jag kan men nu frågar jag utsidans kunniga medlemmar istället.

Pär
 

Bilagor

  • 100_1371.jpg
    100_1371.jpg
    103.5 KB · Visningar: 773
  • 100_1372.jpg
    100_1372.jpg
    70 KB · Visningar: 718
Är det inte en sådan där konstig bit på tallar som brukar kunna bli där det växer jättetätt?
Finns en sådan tall iaf en bit härifrån som ser lite mysko ut. Den har man gått och funderat en hel del över sen barnsben men aldrig riktigt kommit fram till vad det är för "fel" på den.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Där ser man! jag var så övertygad om att häxkvastar var ett björkfenomen så det kollade jag inte ens. Lätt att ha fel när man är säker på en sak tydligen. Jag får väl känna mig lite dum och tacka för svaret.
Pär
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips