Utrustning för rep-soloklättring

Hej!

Jag är väldigt nyfiken på att komma igång med att solo-klättra med rep och jag skulle vilja få tips och råd om vilken utrustning på marknaden som är bäst.

Alla tips och råd kring soloklättring med rep är varmt välkommet.

Anledningen till att jag intresserar mig för detta är att jag vill kunna ge mig ut när lusten faller på och inte vara beroende av någon.

Tack så mycket på förhand,

Mvh
Gustaf
 
Topprepsklättring eller ledklättring?

(Rent generellt så väger du risknivå mot krångelnivå, antingen mer meck och krångel, eller så introducerar du mer risk)
 
Topprepsklättring eller ledklättring?

(Rent generellt så väger du risknivå mot krångelnivå, antingen mer meck och krångel, eller så introducerar du mer risk)

Jag tänkte topprepsklättring i första hand, men skulle även kunna tänka mig ledklättring emellanåt.

För att utesluta oklarheter, måste jag fråga vilket alternativ som Du tillskriver mer risk och vilket ... mer krångel?
 
TT-253-toprope-2.jpg
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
I often climb solo and I use a mini-Traxion and a Duck on the same rope. Pulling on the rope to remove slack will move the mini-Traxion up which will push the Duck up the rope. One move, two actions.

My 2 cents.....
 
Framför allt bör du fundera ut på hur du ska ta dig ner/ta dig ur systemet om du skulle bli fritt hängande i luften (förutsatt att du klättrar på överhängande). "Jug+footloop" är väl det du inte ska glömma då ;)
 
Jag gillar Petzl's Rescucender. Efter ett par meter löper den fint fint utan behov av tyngder på ändan av repet, och jag gillar att den inga har vassar taggar. Jag vet inga om den säljs längre men Microcendern är samma pryl, bara att den är lite mindre.
 
Hi everyone,

With respect to Mr Fred Alpski, I decide to give my answer in english.

Thank you all for your answers. They gave me an insight of the proper device to use when climbing solo. I have seen on You Tube that there are lots of good videos demonstrating how to use the recommended equipment.

Thank you again,

Best regards,
Gustaf
 
Om man istället för minitraxion kör med en grigri 2 ihop med extrarep med öglor enligt bilden ovan - ser ni någon extra riskfaktor med det bortsett från omaket att ta in slacket emellanåt?

Verkar va rätt många som praktiserar den varianten.(även utan extrarep för den delen)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips