Utbrott av magsjuka Kebnekaise mfl

Hej!

Just hemkommen från vandring Ramundberget-Helagstoppen-Ljungdalen och läser om stängningen av Keb fjällstation.

Nu är det 11 år sedan jag pluggade min master i infektionssjukdomar och epidemiologi, som jag knappt använt i yrket, men tror ni verkligen det är "magsjuka" (calici- noro, rotavirus)? Dvs de sorter som går på förskolor mm. Jag tycker beskrivningarna talar mycket mer för livsmedelsburna förgiftningar? Som ej smittar människa till människa via kontakt eller kontaminerade ytor i tex badrum som nämnda virus gör, utan via tex förorenat dricksvatten. De senare har oftare akut insjuknande med kraftiga symptom, som sedan läker ut på ett dygn eller lite mer, vilket de insjuknanden på Kebnekaise som beskrivs i artiklarna låter som.

Jag blev själv extremt dålig på vägen hem från Ljungdalen till Uppsala igår efter att ha vandrat sista sträckan på morgonen - illamående, ingen aptit, hög feber, och idag är jag trött men feberfri och kan äta igen. Min sambo blev inte sjuk, vilket talar mot magsjuka (kräksjukevirus), då skillnaden i vårt intag senaste dygnen är att vi hällde kokande vatten i hans vattenflaska till thé igår morse, men inte i min - vilket kan ha dödat eventuella gastroenteritbakterier om vi fått dem från samma jokk.

Jag har läst att flera personer blivit sjuka längs lederna kring Abisko utan att ha varit i någon kontakt med Keb fjällstation eller nån person som vistats där. Isolering av sjuka med livsmedelsburen förgiftning är meningslöst, varför jag tycker stängningen är intressant. Kanske har de fått odlingssvar eller PCRsvar att det ÄR vanligt kräksjukevirus, det ska bli mycket intressant att se.

Nån mer som har några tankar kring detta?
 
Sofia, jag tycker dina funderingar är intressanta. Två gånger har jag drabbats av magsjuka på fjällvandring och ingen av gångerna smittades någon annan i gänget. Den andra gången, för två år sedan, kan det ha varit dåligt vatten eller möjligen en köttprodukt som orsakade problemet. Trötthet, magen fullständigt i olag men ingen feber någon av gångerna. Aptiten var relativt okej också, men så klart blev det då fart på magen så toalett behövde uppsökas nu och då.
 
Norovirus sprids väl i mat och vatten också? Finns ju exempel där massvis med människor insjuknat efter att ha badat i samma sjö. Och det sprider sig snabbt på ställen med mat bufféer där alla går och tallar på samma slevar osv.

Sen kräks man väl ofta av norovirus. Vet inte om folk gjort det här.

Här smittades över hundra personer efter att ha badat på samma ställe:

 
Efter vad jag läst på nätet och hört på Sveriges radio så kan utbrottet på Kebnekakse fjällstation och i fjällstugorna mellan Abiskojaure och Singi stämma bra med Calici och liknande virus. Det är ännu inte labbekräftat men provtagning pågår. Vandrare rör sig både norrut och söderut längs Kungsleden så epidemiologin stämmer så vitt jag kan förstå. Vore också tänkbart att smittspridning skett på tåg eller flyg på vägen upp till Lappland. Däremot är det en handfull olika vattendrag utmed sträckan varför ett enda drabbat vattendrag inte stämmer så bra.

Stämmer också bra med utbrottet vintertid där uppe, tror det var typ 2012. Då var jag själv i området men vi var informerade om problematiken och undvek Kebnekaise via färdvägen Nikka Tarfala Singi Sälka och in i Norge, men noterade att det fanns isolerade sjuka i Singi.

Thure
 
Senast ändrad:
Jag kan bakterier och virus för dåligt i detalj men en smittskyddsläkare uttalade sig i SVT aktuellt (2100-sändningen i tablån) igår 7 aug och hade en teori om att det kunde vara även luftburet i trånga utrymmen ( t ex på en bajamaja) men minns inte vilken bakterie han hänvisade till.
Om någon missat det så förstördes Keb fjällstatiaons pumphus för vatten och avlopp tidigare i år pga översvämmning och det har varit stor del provisoriska lösningar, t ex bajamajor där i sommar. Antar att hygienen därmed blivit lite lidande.

/Patrik
 
Jag kan bakterier och virus för dåligt i detalj men en smittskyddsläkare uttalade sig i SVT aktuellt (2100-sändningen i tablån) igår 7 aug och hade en teori om att det kunde vara även luftburet i trånga utrymmen ( t ex på en bajamaja) men minns inte vilken bakterie han hänvisade till.
Om någon missat det så förstördes Keb fjällstatiaons pumphus för vatten och avlopp tidigare i år pga översvämmning och det har varit stor del provisoriska lösningar, t ex bajamajor där i sommar. Antar att hygienen därmed blivit lite lidande.

/Patrik
Jag hörde också den intervjun, och han syftade på någon form av vinterkräksjukevirus som kan smitta luftburet. Det kan även förklara varför smittan verkar ha tagit sig vidare till andra fjällstugor utmed Kungsleden, dvs smittade personer vistas i samma luftutrymme inomhus eller på dass som friska personer besöker.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Man tror att det är Noro-viruset som härjat/härjar, alltså typ vinterkräksjukan. Baja-majjorna är troligen källa till spridning och nu sprids det vidare med vandrare längs lederna. Nu på torsdag räknar man med att öppna Keb-stationen igen om jag minns rätt.
 

xoxoxo

Temp. avstängd
Precis som jag trodde var det alltså avsaknad av hygien vid toabesök som var boven i dramat. Läskigt att vi inte kommit längre när det kommer till hygien....
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips