Tyvek

Ska skriva ut en jaktkarta och har lite funderingar på material.
Är det någon som har erfarenhet av tyvek (eller liknande), var det går att köpa, skrivar typ, hållbarhet eller andra tips.

Mvh. Erik
 
Finns någon gammal tråd

om ett alternativt material på vilket man kan skriva ut kartor med en vanlig bläckstråleskrivare vars färg sugs upp i materialet så att det hela blir vattenfast.

Kanske kan jag söka rätt på tråden senare.

Thure
 
Toughprint - vattenfast

Toughprint är ett "papper" som finns för olika skrivartyper och ger ett vattenfast resultat. Har köpt på nätet från England och använt en bläckstråleskrivare och det har fungerat bra för kajakbruk. Färgen binds tydligen av några kemikalier eller så.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips