Tunaberg 6:e September 08.

Kända klätterprofiler har roat sig i Tunaberg i över 30 år:

http://farm4.static.flickr.com/3110/2455366898_388e90db2d_b.jpg

Det kan du också göra Lördag den 6:e september då Tunabergs Klätterklubb bjuder in till ett lustspel i tre akter:

Akt 1: Klättring på Simonsberget och Bistaberget.

Akt 2: Efterklättring i Buskhyttans Alpin Spa med Arombad-, Peeling- och
Förfriskningscermonier. Nytt för i år: Lady Spa.

Akt 3: FEST med GALAMIDDAG i Tunabergs Församlingshem.
Vem blir "Årets Gäst"?

Priset för allt detta blir c:a 150 kr per vuxen, väsentligt lägre för barn. Drycker kommer att kunna köpas.

Till Tunaberg åker man enklast bil: E4 till Nyköping, avfart Nyköping V/Oxelösund. Tag efter några kilometer av åt höger skyltat Nävekvarn. Tag sedan av åt vänster vid skyltar Buskhyttan/Koppartorp. Passera Buskhyttan. Vid skylt "Klenby" innan Koppartorp är du framme vid Naturreservatets parkering på höger sida. Parkera där och ingen annanstans.

Övernattar gör du i tält på ängen nedanför klippan. Tälta inte på åkern. Närmsta inomhus boende är vandrarhemmet i Nävekvarn.
Då det kan bli trångt på både parkeringen och den lilla lägerplatsen så rekommenderas planerad samåkning och samboende.

Vid dåligt väder så blir det kanske mindre av Akt 1 men destu mer av Akt 2 och 3.

Varmt Välkomna hälsar Tunabergs Klätterklubb.
 
hääärligt

oojojoj..det låter väldigt trevligt detta. Kanske skulle bege sig nerå bra för att hänka på. Hoppas att ni får det riktigt trevligt.
Rapportera gärna hur allting blev.

:)

Madden.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Men.... brukar det inte vara sista helgen i september? Första helgen i september är jag av urgammal hävd på en jättestor kräftskiva. Ursh vad synd, det brukar ju vara så trevligt i Tunaberg. Hoppas det är ett enstaka undantag detta år, för kärftisen lär inte flyttas...
 
Plötsligt har det dykt upp en möjlighet för mig att åka på träffen men inte förr än på lördag kväll och undrar om det är någon som tänkt sig att åka från Stockholm vid 16-17 tiden på lördagen och har en plats i bilen då jag saknar egen bil och har svårt att tänka mig att man kommer ut till berget på ett smidigt sätt med kollektivtrafik en lördag kväll.

Kommer troligen även att behöva någon att dela rep med.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Boende

Klubben har av markägaren lyckats utverka tillstånd till tältning på åkern närmast klippan under förutsättning att han har hunnit skörda innan dess. Har han dessutom hunnit plöja så kan det bli litet obekvämt.
Tillståndet gäller givetvis endast under träffen och för området närmast lägerplatsen vid klippan, inte på hela åkern. Skulle det inte var skördat så är naturligtvis tältning inte tillåten.
Genom detta så hoppas vi att fjolårets söndagsdramatik inte skall upprepas.

Vidare har vi hyrt hela Buskhyttans IP till träffen vilket ger en möjlighet att sova inomhus, modell sovsal. Ta med luftmadrass eller tjockt liggunderlag. Kök och sanitära faciliteter finns. Priset är 50 kr/person eller 100 kr per familj. Det kommer att sitta lappar vid Buskhyttans IP som förklarar var det går att bo. Dom som bor där har ett ansvar för att det är städat på söndag förmiddag.

Än en gång Varmt Välkomna!
 
Blött och trevligt

Visst var det synd att årets Tunabergsträff drabbades av ett skyfallsliknande regn som omöjliggjorde klättring för alla utom ett fåtal kamekadzepiloter, men å andra sidan var det imponerande att över 50 personer ändå hade letat sig till Tunaberg enbart för festens skull. Om vädret varit vackert så hade vi säkert sprängt församlingshemmet.

De tappra tillbringade lördagen ljugandes vid lägerplatsen under Christer Åstrand stora pressening innandet var dags för en utvidgad arombadsession i Buskyttans Alpin Spa. Här blandades aromoljor, saltscrub, honung, olivolja och björkris till en salig cocktail i bastun i tre timmars tid. Lika blött som från himlen fast betydligt varmare.

Middagen gjorde som vanligt ingen besviken. Kökschefsparet Gyllenberg-Mannich bjöd på en överraskningsmeny som dock självklart i även i år innehöll den stora dessertbuffén. Själva festen får andra än jag recensera men en höjdpunkt var den syn på Alpin Miljövård som klubbens Naturreservatskontaktman Torbjörn Ollén gav uttryck för i sin redogörelse om dialogen med länsstyrelsen beträffande en "konstruktiv vidareutveckling" av Simonsbergets naturreservat.
Själv blev jag på ett angenämt sätt påmind om att jag inte längre är någon ungdom. Christer Åstrand blev Årets Gäst ifall ni undrar. Klassiska, fysiska lekar avslutade kvällen.

Någon upptorkning värd namnet skedde inte till söndagen så efter en lång och social frukost så var det vara att bege sig hem och återgå till vardagen.

Vi ses om ett år igen!


Staffan E
 
som sagt, vädret var ju inte riktigt på vår sida, men roligt var det ändå!
jag måste dock påpeka att friktionen var het ok på klippan trots de mindre floder som forsade nerför den. så länge man passade sig för lavar och mossor så var det inga större problem, blöt blev man, men det torkar ju förr eller senare:)
 
...och man kan ju alltid aida :)

Till nästa år blir det hårdträning i den ädla konsten att mantla upp på bord. Tack för en kul tillställning trots vädergudarnas ansträngningar att spoliera det hela.
 

mellpat

Avslutat
Till nästa år blir det hårdträning i den ädla konsten att mantla upp på bord

... samt i den likaledes ädla konsten att runtomklättra en stolsrygg.

2843886496_52585c1813.jpg




Christer Åstrand blev "kvällens gäst"


2843886712_6961c61de4.jpg
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.