Trangia lägger ner sin multifuel X2-brännare

Jag har just fått en Berniedawg Dragon Tamer, som dels passar på MSR Dragonfly, men också till äldre varianter av MSR XGK. Dock inte till dagens MSR XGK EX.

Så jag har bara hunnit testa Dragon Tamern på mitt gamla XGK II och skillnaden i ljudnivå är enorm. Å hade jag haft Dragon Tamern från början, så hade jag nog inte köpt någon MSR Simmerlite. Den saken är klar.

Å sedan jag införskaffade mitt Simmerlite för kanske 15 år sedan, så har XGK:n huvudsakligen samlat damm p.g.a. den höga ljudnivån.

Jag har beställt en ny Dragon Tamer till mitt nyinskaffade MSR Dragonfly, men den kommer preliminärt om drygt två veckor (ca tre veckors leveranstid).

Jag har alltså ingen erfarenhet av Nova och tystbrännare, men förväntar mig att det blir en liknande ljudskillnad som på min gamla XGK II.

Den enda risken som jag ser, är risken för underburn, vilket snabbt lär förstöra själva tystbrännarhatten. Här får man alltså vara försiktig och låta förvärmingsvätskan brinna ut helt och hållet, innan man släpper på det förångade bränslet.

Å inget tändande med eldstål, då gnistregnet lätt kan tända det förångade bränslet på fel ställe och då orsaka underburn. Så vanlig tändare eller stormtändare gäller här.
/Niklas
Så man startar köket med tysthatten på, dvs hatt på redan före förvärmning startar?
Utan tanke trodde jag man la dit den efter tändning men det känns vid närmare eftertanke riskabelt.
Hur detekterar man underburn och resulterar det i att hatten smälter eller?

/Patrik, börjar fundera igen på tysthatt
 
Så man startar köket med tysthatten på, dvs hatt på redan före förvärmning startar?
Utan tanke trodde jag man la dit den efter tändning men det känns vid närmare eftertanke riskabelt.
Hur detekterar man underburn och resulterar det i att hatten smälter eller?

/Patrik, börjar fundera igen på tysthatt
Underburn manifesterar sig i att hela tystbrännarhatten blir röd. Jag har även upplevt det som att det blir ett annat ljud. Jag har erfarit underburn några gånger då jag använt underburn på Primus Omnilite Ti då jag använt gasol ( ren propangas ) som bränsle. Efter några underburn-episoder har tystbrännarhatten blivit deformerad, dock inte så deformerad att den är oanvändbar.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Så man startar köket med tysthatten på, dvs hatt på redan före förvärmning startar?
Utan tanke trodde jag man la dit den efter tändning men det känns vid närmare eftertanke riskabelt.
Hur detekterar man underburn och resulterar det i att hatten smälter eller?

/Patrik, börjar fundera igen på tysthatt
Ja, tystbrännarhatten måste vara på köket innan förvärmingen startar. Ty även tystbrännarhatten måste ju värmas upp över det flytande bränslets förgasningstemperatur. För annars riskerar ju det förgasade bränslet att åter kondenseras mot en kall tystbrännarhatt...

Å då tystbrännarhatten är av lite tjockare material, kan det vara klokt att tillsätta lite extra förvärmningsvätska än när du kör med flamspridaren. Förvärmer du med bensin, kan du således låta förvärmingsvätskan flöda i tre sekunder istället för två sekunder, innan du stänger kranen och tänder på.

Bernidawg har bra instruktioner på https://www.berniedawg.com/berniedawg-silent-damper-cap-instructions/ En bit ner i instruktionerna finns information om underburn.
/Niklas
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips