Träna inför kanotpaddling

Ska tillsamans med en kompis genomföra ett motions triathlon, cykling, paddling och löpning, nu i juni.
Hur vi ska träna för cyklingen och löpning känns väl ganska uppenbart, problemet är träningen inför paddlingen. Äger ingen kanot. Någon som vet hur man kan träna detta på landbacken?

/Tommy
 
Det är nog rätt svårt att träna paddling utan kanot...! Har du ingen möjlighet att hyra åtminstone några gånger? Är det canadensare eller kajak det handlar om?

Du bör nog ställa frågan även i paddlingsforumet!
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Jag är ingen elitpaddlare eller träningsexpert.. sen paddlar jag mest bara kajak också. Men en sak jag tycker fungerar bra om man inte har maskiner etc är att sitta på golvet och använda en ren skivstång. Sedan är det bara att "paddla" på.. Man blir starkare i armar, rygg och axlar iallafall. :)
 
Det finns visst motionskajaker på samma sätt som det finns motionscyklar; dvs maskiner som man har inomhus.

De är dock rätt ovanliga. För att kunna paddla snabbtbör man dock inte bara vara vältränad, utan har "övat" på själva paddlingen en hel del så att man inte spiller en massa kraft på att hålla balansen osv.
 
Det är Canadensare vi ska paddla, borde kanske sagt det.
Har precis löst träningskort på ett gym, de har "roddmaskiner", fast det är väl i huvudsak andra muskler.

Jo vi hoppas kunna låna/hyra, och paddla ihop oss nån enstaka gång, för tekniken skull, dock knappast så mkt att det kan kallas träning, den behöver vi fixa på annat sätt.

/Tommy
 
Tommy125; sa:
Det är Canadensare vi ska paddla....

Träningen... den behöver vi fixa på annat sätt. /Tommy
Nu hittar min fantasi på en massa grejer... Så ta detta med en nypa (hink) salt.

Man pratar ju gärna om att man blir bra/stark på det man tränar. Att träningen helst skall vara så lik utförandet som möjligt...

Skulle man inte (och här kommer fantasin) kunna bygga en "paddelsimulator" som istället för blad har en krok för linan till viktpaketen i de där maskinerna som man kör vissa benövningar, biceps och stående rodd i?

En enkel pinne/stång med krok i nedre änden och tvärgående greppliknande handtag i övre änden. Med låg vikt i nedre linan till viktstapeln kan man sitta och dra upp vikten tills man blir riktigt uttråkad... Eller stark.

Kanske en galen eller rentav farlig idé (i paddlingen på riktigt har man ju ingen belastning då man "går tillbaka"). Men jag kunde inte hindra den från att komma ut.

Ehh... Lycka till! :)
Patric
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Det jag tror mig förstå av det lilla jag sett av multisportare är att mest resultat av minst ansträngning skulle man få av att träna paddling. Jag tittade på deltagare i Raid Uppsala för ett par år sedan och många paddlade fakiskt rätt pottigt även om det gick fort ändå med ren styrka! Om det dessutom funnits teknik så... Då menar jag teknik på nivån "kunna paddla rakt utan att vilt byta paddelsida varannan sekund".

Sen hänger det kanske på hur viktig paddlingen är jämfört med de andra momenten.

Per
 
Kanotträning

Nu försöker jag i och för sig i möjligaste mån undvika (turist-) Canadensarpaddling men det är nog ändå en hel del som är gemensamt med kajakträning...

Är du multisportare så tränar du nog flåset på olika sätt ändå så det kan vi lämna därhän. Knepigare är det med de kanotspecifika musklerna. För ovana paddlare brukar det främst vara rygg och axlar som tar stryk och bra sätt att träna det är förstås:

- Styrketräning: alla dragövningar du kan komma på, roddmaskin (paddelmaskin om du hittar någon), axlar + basövningar..
- Skidor/rullskidor eller i värsta fall backlöpning med stavar.
- Simning (också bra för axlarna men se till att köra frisim)

Till sist: vanlig gammeldags cirkelträning med lite styrkeövningar med egen kroppsvikt och gärna en medicinboll. (tyvärr verkar denna form vara på utdöende men ack så effektivt).

Så snart isen har släppt: paddlapaddlapaddla
 
Tack för alla tips och synpunkter, jobba lite på axlar och rygg låter det som, roddmaskin är kanske inte så fel. Din idé Patrik, var nog inte heller så tokig
:), ska pröva nån variant.

/Tommy
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.