Total nybörjare

Som total nybörjare vill jag ge mig ut i en Kajak och köra lite forsar och snurra i lite insjöar och sånt. Och då behöver jag tips på en vettig kajak. Gärna begagnad och så billig som möjligt. Jag har kollat på uppblåsbara Kajaker men något säger mig att sådana går fetbort i älvar och dyligt?

Har en budget på max 4-5kkr.
Tack ;)
 
Om du tänkt paddla i forsar, så kan jag rekommendera att du lägger pengarna på en kurs i forspaddling först.

Tror inte du får så mycket för 4-5000kr. Det räcker inte med att enbart köpa en kajak, då du behöver en hög med tillbehör också. Fast vem vet.....!

//Gustav\\
 
Hyra kajak

För dom pengarna så rekommenderar jag att försöka låna eller hyra kajak, och gå en och annan kurs om det finns i närheten. För den som vill prova på, och kanske inte tänkt paddla mycket (mindre än 7 dagar per år?) är det ett bättre alternativ även om det kanske innebär att man får åka lite, och inte kan paddla precis där man har tänkt sig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips