Torka mat som innehåller mjölkprodukter

Mängden torkad mat ökar i skåpen inför sommarens turer. Några funderingar har jag dock. Kan jag torka mat som innehåller mjölkprodukter och få samma hållbarhet som om jag torkar nåt som inte gör det? känns som att det finns en risk att det härsknar.

Nån som testat?
 
Jag har inte testat men håller med dig i ditt antagande.
Dom gånger jag torkat mat, som skall innehålla mjölk, så har jag kört med vatten under tillagningen och sedan tillsatt torrmjölk. Detta har funkat bra, tycker jag.
//Peter
 
Det finns orsaker till varför, mjölkfetter och andra fetter skall hållas från torrvarorna fram till tillagningen.
Så dina funderingar är berättigade.
 
Mjölk innehåller en ganska stor andel korta fettsyror och mättat fett. Teoretiskt så borde det fettet därför ha längre hållbarhet än exempelvis oljor, så varför inte pröva. Vad är det för mat du funderar över mer specifikt?
 
Fettet blir ju dåligt av kontakt med syre så torkning eller inte spelar nog ingen roll där, det är syrefri förvaring som är det viktiga.

Generellt rekommenderas man ju att torka magra livsmedel just på grund av problematiken med fett som härsknar. Det brukar påstås att torkat mat håller hur länge som helst, bortsett från att eventuellt fett i maten härsknar.
 
Sen är ju en viss härskenhet i fettet en smaksak om det tillför eller förstör smakupplevelse. Farligt är det inte iaf vid normala fettmängder i maten.

Prova dig fram...men gör det innan turen. Vi hade kallrökt lax (runte 1kg innan torkning!!!) som vi torkade inför en fjälltur och det var skitgott...ända fram tills fjärde dagen.
Hade vi torkat närmre avresa hade det hållit veckan ut skulle jag gissa så det är definitivt nått som ska med fler gånger!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips