Toppar som nås under en dagstur

Ytterligare tack för alla bra svar!
Verkar som att Norge ligger bättre o bättre till som resmål för en sån här semester.
Lyx i form av hotell behövs dock inte :) och sen så kostar det ju en del!!!
Nu ska jag fortsätta spana på kartor och resmål!

//Mange
 
Kanske litet OT att diskutera innebörden av begreppet "civilisationens lyx" men med ett sådant krav i bergsmiljö så skulle jag nog hellre söka mig till Alperna än till de skandinaviska fjällen.

I stort sett i alla alpområden så finns möjligheter till toppbestigningar med bas i bekvämt hotellboende i trevliga alpbyar.

Bad Gastein, Serfaus, Obergurgl är några Österrikiska exempel.

Vinschgau och Ahrntal motsvarande i Italienska Sydtyrolen.

Kolla exempelvis på hotell och bestigningstips på:

www.dolcevitahotels.it

De uppfyller med råge alla krav man kan ha på "civilisationens lyx". Problemet är att det är så bekvämt och trevligt på hotellen att man knappt orkar ge sig ut i den ansträngande bergsnaturen.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Inte så sexigt, men...

I Funäsdalen så finns det ganska bra ordnat med 60 toppturer av varierande kvalitet. Gå in på Funäsdalens hemsida och se mer.

Om inte annat så kan du ju som tidigare nämnts ta tåget till Åre...

Mycket nöje!
 
Kanon att svaren fortsätter strömm in!!
Hotellyx behövs verkligen inte, men tältplats på en camping skulle nog vara lagom. Eller kanske en enkel stuga.

Funäsdalen och däromkring besökte jag i juli förra året så det skippar jag den här gången.

//Mange
 
Kan också rekommendera Höga Tatra och Västra Tatra i Slovakien.
Boende i alla prisklasser och ett 20- riktigt fina tuffa men "vandringsbara" toppar.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.