Tips på små behållare till salt och kryddor?

Hur små skall de vara, mer exakt?

Till små mängder tycker jag att en knippe jumbosugrör är väldigt praktisk - man kan dessutom klippa ner dem till precis passande längd, allt eftersom turens varaktighet. Smält eller tejpa ihop ena änden, den öppningsbara kan man hålla stängd med t ex en smal remsa leukoplast eller en lagom tillskuren kork- eller skumgummiplupp (jag syr en "säkringslina" av björntråd igenom pluppen för att inte tappa den).

Kan man komma över de där plastprovrören med skruvkork, som man får på vårdcentralen att lämna kissprov i, så är de garanterat vätsketäta ;), men rymmer mindre än ett jumbosugör.

Diverse tömda pillerburkar, brustablettrör och gamla filmburkar är ju klassiker, men en filmburk rymmer faktiskt inte mycket mer än ett jumbosugör, och formen är mer skrymmande/svårpackad.

Till större mängder örtkryddor och dylikt tycker jag det är smidigast med små zip-påsar, men det finns en uppsjö av mindre och större plastburkar att köpa - tex dessa, om man vill ha skruvlock.

Sådana här tycker jag däremot rymmer för lite och funkar dåligt "i fält". Samma med alla behållare med små ströhål, som klibbar ihop av fukten.
 
Titta på geocachingbutiker - de brukar ha alla möjliga typer av behållare...

Bara för att ta några exempel:
http://www.geocachingshop.se/Cacher/Microcacher
http://geoshopen.se/index.php?id_category=10&controller=category
http://www.geocachen.se/litet-pet-ror/227-0

En gratisvariant är att använda sugrör från Mc Donalds (motsv) och klippa av ett par centimeter i varje ända. Vik ena ändan av det du har kvar dubbel och trä över en av de avklippta ändarna. Fyll med krydda, vik den andra ändan dubbel och trä över den andra avklippta ändan. Klart och vattentätt!

Vid 8:25 visas en variant av den metod som jag förordar.

https://www.youtube.com/watch?v=B6-Y7jHyX6A
 
Nu låg inte det här i DIY-avdelningen men det är ett utmärkt tillfälle för sådana tips. Du kan kapa av korkarna på petflaskor och täppa till botten. T.ex limma fast mot en plastskiva och/eller en till kork.
 
Många bra tips här.
Som tidigare sagt, storleken beror ju på hur mycket du ska ha med, hur många dagar och i tillägg hur många personer.

För korta turer, ta ett par extra påsar salt/peppar nästa gång du äter på mcdonalds, lägg i kokkitet eller fickan till regnjackan så håller det sig torrt.
 
(...) vik den andra ändan dubbel och trä över den andra avklippta ändan. Klart och vattentätt! (...)
Ser fiffigt ut hemma på köksbänken, men har befunnits alldeles för pilligt i fält. Detta trots att "testet" utförts (även) med de stora jumborören och testaren varit utrustad med motoriken hos en professionell violinist ;).
Dessutom spricker rörändarna förr eller senare upp av det idoga vikandet.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Filmburkar från analog 35mm film är praktiska att förvara kryddor och mindre prylar i fält.
 
En kompis till mig har tagit hatten/kvarnen på en sån här engångspepparkvarn, skruvat ditt ett vanlig kruddburkslock under o vips, en liten behållare o kvarn till peppar.
 

Bilagor

  • X_NALGENE99411.jpg
    X_NALGENE99411.jpg
    6.6 KB · Visningar: 3,438
På apoteken brukar det finns mindre flaskor som är tomma att köpa (tycker att de oftast är för stora till saker i köket dock).
 
Ser fiffigt ut hemma på köksbänken, men har befunnits alldeles för pilligt i fält. Detta trots att "testet" utförts (även) med de stora jumborören och testaren varit utrustad med motoriken hos en professionell violinist ;).
Dessutom spricker rörändarna förr eller senare upp av det idoga vikandet.

Jag tror det är olika för olika modeller av sugrör. Det är olika plast i dem. Vissa funkar bra, andra sämre.

Sen är ju frågan hur många gånger man ska återanvända det. De gånger jag har gjort såna så har det tagit slut typ tredje gången. Oftast använder jag dem som engångsförpackning.


Går det åt mer så brukar nästa steg för mig vara linsburkar (till kontaktlinser). Jag klipper/sågar/skär isär de dubbla så jag får enkelburkar.

Räcker inte de så har jag en del filmburkar kvar.


Det har också hänt att jag gjort egna anpassade plastpåsar (mha plastsvetsen i en sån här vakuumförpackare), men det är främst för engångsgrejer det också.


Att ta gängan och korken från PET-flaskor var ett bra knep som jag inte testat än, i princip borde man ju kunna limma på en kork under gängan och på så vis få en trave småburkar som skruvas på varandra. Bara översta locket och nedersta burken som blir unika. (Tror att såna finns att köpa, men göra själv är roligare:)
 
Jag har fått ett antal tomma småburkar av en bekant som har diabetes. Vad det har varit i dom vet jag inte längre, för jag har tagit bort originaletiketterna, och klistrat på mina egna etiketter.

Burkarna är ungefär i storlek som filmburkar. Filmburkar börjar bli hårdvaluta. Jag känner inte längre någon som använder en kamera med film.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips